Pięciu przedstawicieli australijskiej fauny, których nie chciałbyś spotkać w trakcie podróży po Czerwonym Lądzie

Związek Australijski to jedyne państwo na świecie, które jednocześnie jest wyspą i kontynentem. Leżący na półkuli południowej Czerwony Ląd od wschodu i północy oblewają wody Oceanu Spokojnego, a od zachodu i południa Oceanu Indyjskiego. Poprzez ląd Australia nie sąsiaduje z żadnym krajem. Natomiast poprzez granicę morską jej sąsiadami są takie kraje, jak Indonezja, Papua-Nowa Gwinea, Nowa Kaledonia, Nowa Zelandia, Wyspy Salomona, Vanuatu i Timor Wschodni.

Sydney i Melbourne leżące w Australii są nie tylko największymi miastami kraju, ale i jednymi z największych i najbardziej nowoczesnych metropolii świata. Pierwsze z nich słynie z pięknego budynku Opera House, a drugie z faktu bycia jednym z najlepszych miast do życia na świecie (nadane przez „The Economist”). Natomiast Canberra – stolica Australii to ciche, spokojne i zielone miasto, które nie posiada połączeń z żadnym innym państwem świata.

Czerwony Ląd to także nieprzyjazny człowiekowi outback ze znajdującym się na jego terenie największym monolitem na świecie Ayers Rock / Uluru, największy park świata Kings Park i największa na Ziemi rafa koralowa. Australia to pustynie, sawanny i lasy równikowe. Wreszcie to Aborygeni, których historię można poznać np. poprzez skalne malowidła w Parku Kakadu.

Australia to także fauna i flora. Nazywana jest przyrodniczym rogiem obfitości. 80% występujących tu przedstawicieli świata zwierząt nie spotkacie nigdzie indziej na świecie. Najbardziej charakterystycznymi ssakami dla Terra Australis są torbacze; kangury, koale, mrówkojady i diabły tasmańskie. Znanymi mieszkańcami Czerwonego Lądu są także dziobaki i kolczatki, jaszczurki, węże (np. tajpan australijski) i australijskie krokodyle. Można tu spotkać takie ptaki, np. kiwi czy kazuary. Jakby tego było mało w Australii żyją rogozęby, które pojawiły się na Ziemi ok. 410 mln lat temu.

Żyje tu też prawdopodobnie najwięcej zwierząt, które mogą zabić. Pięciu przedstawicieli kontynentu australijskiego, o których mowa w tym artykule jest powszechnie uważanych za najbardziej śmiercionośne dla człowieka w swoich kategoriach.

#1. Kleszcz Ixodes holocyclus

Występuje na terenie wschodniej Australii. Obecnie jest to najbardziej niebezpieczny ze znanych kleszczy. Ukąszenie może spowodować paraliż ciała, różnego rodzaju powikłania zdrowotne. Ixodes holocyclus może wywołać również reakcję alergiczną i przenosić choroby zakaźne.

Pięciu przedstawicieli australijskiej fauny, których nie chciałbyś spotkać w trakcie podróży po Czerwonym Lądzie
Autor: Alan R Walker, Licencja: CC-BY-SA


Podobne ciekawostki