10 najciekawszych tuneli na świecie

Szybkie podróżowanie na masową skalę nie byłoby możliwe, gdyby nie sieci tuneli, które pozwalają pokonać morza nie przesiadając się na promy i góry, nie przesiadając się do samolotów. Wysyp wielkich konstrukcji tunelowych obserwujemy od lat dziewięćdziesiątych poprzedniego wieku, ale nie tylko największe, najszybsze i najdłuższe naszym zdaniem jest piękne. Niektóre tunele powstały dzięki siłom natury, niektóre przypadkiem, a niektóre bynajmniej nie po to, aby łączyć, ale wręcz przeciwnie: dzielić.

Dziesięć najbardziej dziwnych tuneli na świecie prezentujemy wam w naszym rankingu. Są one warte uwagi, bo przedstawiają często ciekawe rozwiązania konstrukcyjne, ale nie tylko. Zapraszamy do lektury.

#1. Tunel Laerdal

Tunel Laerdal w Norwegii ma aż 15 kilometrów długości i jedzie się nim około 20 minut. Nie od dziś wiadomo, że przebywanie w miejscach pod ziemią, których końca nie widać, nie leży w naturze człowieka. Przecież zostaliśmy stworzeni jako ssaki lądowe. Dlatego konstruktorzy tunelu Laerdal w porozumieniu z psychologami postanowili… nieco umilić podróż kierowcom, którzy pod ziemią muszą spędzić ponad kwadrans. Aby łatwiej było utrzymać im koncentrację a tym samym panowanie nad kierownicą, tunel został oświetlony na różny sposób na kilku odcinkach. Dzięki temu ma się wrażenie, że jedzie się nie jednym, ale kilkoma oddzielnymi tunelami.

10 najciekawszych tuneli na świecie
Autor: xdmag, Licencja: CC-BY-SA

10 najciekawszych tuneli na świecie
Autor: Jorn Eriksson, Licencja: CC BY

10 najciekawszych tuneli na świecie
Autor: Kunderka, Bania, Licencja: Domena publiczna


Podobne ciekawostki