5 najdłuższych podwodnych tuneli na świecie

Budowane przez dziesiątki lat, pochłaniające ogromne sumy pieniężne oraz tysiące godzin pracy rozbudowanych sztabów robotniczych. Łączące oddalone od siebie o dziesiątki kilometrów lądy, zaprzeczające najbardziej elementarnym prawom natury i robiące ogromne wrażenie. Największe podwodne tunele na świecie, bo o nich właśnie mowa, to jedne z najbardziej imponujących konstrukcji, które są dziełem ludzkich rąk. Poniżej prezentujemy Ci listę pięciu najbardziej charakterystycznych – zapraszamy do lektury!

#1. Great Belt, Dania

Great Belt, to stałe połączenie pomiędzy duńskimi wyspami Zelandii i Funen, stanowiące jeden z najpiękniejszych mostów na całym Starym Kontynencie. Konstrukcja składa się z wiszącego mostu, tunelu drogowego oraz kolejowego, pomiędzy Zelandią a wyspą Sprogo oraz z mostu łączącego Sprogo z Funen. Bliźniacze tuby tuneli posiadają 8,024km i rozdzielone są 31 złączami o długości około 250 metrów. Wszystkie przewody elektryczne i pozostała instalacja niezbędna między innymi do pracy pociągów zostały umieszczone właśnie w tychże tunelach łączących, które służą jednocześnie jako drogi ewakuacyjne w razie wypadków i tym podobnych.

5 najdłuższych podwodnych tuneli na świecie
Autor: Born2Write, Licencja: Domena publiczna


Podobne ciekawostki

10 najstarszych gór polskich

Góry polskie to doskonały obiekt naszych podróżniczych zmagań. Wędrówki górskimi szlakami dostarczają wielu niezapomnianych...
10 najstarszych gór polskich