8 najciekawszych szopek bożonarodzeniowych w Polsce

Żywe, czyli z udziałem prawdziwych zwierząt, ale również tradycyjne, gdzie wszystkie elementy są sztuczne. Statyczne, nieruchome, jak też poruszające się za pomocą rożnego rodzaju mechanizmów. Druga połowa grudnia to czas, gdy w całej Polsce, zarówno w kościołach, ale też na świeżym powietrzu pojawią się szopki bożonarodzeniowe.

Tradycję stawiania szopek datuje się na czasy świętego Franciszka, który w 1223 roku zorganizował pierwszą znaną, żywą szopkę bożonarodzeniową. Chciał on w ten sposób zwrócić uwagę chrześcijan na fakt, że narodziny Jezusa są dla nich jednym z najważniejszych wydarzeń, i że sam Mesjasz na świat przyszedł nie w komfortowych warunkach, ale w ubóstwie, a pierwsze dni swojego życia spędził w bydlęcym żłobie. Święty Franciszek był wierny biblijnej tradycji, dlatego jego szopka stanęła w grocie. Kolejne stulecia organizowanych szopek utwierdziły wielu ludzi w przekonaniu, że miejscem narodzin Mesjasza nie była grota, ale zwykła szopa, taką, jaką znamy z tradycyjnej wsi.

I tak zazwyczaj polskie szopki wyglądają. Owszem, nierzadko ich budowniczy decydują się na inne wzorce, czasem nawet kontrowersyjne, nawiązujące do bieżących spraw politycznych lub społecznych. Czasem ich szopki są prawdziwymi dziełami sztuki. Właśnie takim się przyjrzymy w naszym zestawieniu najciekawszych polskich szopek Bożonarodzeniowych. Zapraszamy.

#1. Szopka u Franciszkanów w Krakowie

Nasze zestawienie polskich szopek otwieramy corocznie przygotowywaną przez krakowskich Franciszkanów szopką ustawianą przed ich bazyliką, w samym centrum miasta, trzy minuty pieszo od Rynku Głównego. Może nie jest to szopka największa w Polsce, najbardziej monumentalna, czy najciekawiej wykonana, ale z pewnością jest jedną z najbardziej znanych. Jest to żywa szopka, czyli zobaczymy w niej nie tylko ładnie wyrzeźbione figury, ale również prawdziwe zwierzęta. Co ważniejsze również, szopka nie stoi sobie a muzom. Każdego roku towarzyszy jej dość bogaty program artystyczny. Przez trzy dni Bożego Narodzenia jesteśmy pewni, że przychodząc obejrzeć szopkę natkniemy przy okazji się na dziecięce jasełka, koncert kolęd lub inne atrakcje.

8 najciekawszych szopek bożonarodzeniowych w Polsce
Autor: Franciszkanie OFMConv., Licencja: Copyright

8 najciekawszych szopek bożonarodzeniowych w Polsce
Autor: Franciszkanie OFMConv., Licencja: Copyright


Podobne ciekawostki

10 najgłębszych rzek na świecie

Większość zestawień dotyczących rzek przedstawia ich długość, wielkość dorzecza, ilość dopływów czy szybkość przepływu...
10 najgłębszych rzek na świecie

8 niezwykłych pustyń

Około 1/3 powierzchni wszystkich lądów na ziemi zajmują pustynie. Zazwyczaj kojarzone są one z...
8 niezwykłych pustyń