Co zabrać do Chorwacji?

Co zabrać do Chorwacji?
Autor: tdyuvbanova, Licencja: Copyright

Chorwacja to popularny kierunek turystyczny wśród Polaków. Trudno się temu dziwić – stosunkowo niewielka odległość (jesteśmy ją w stanie pokonać w mniej niż 10 godzin autem), w połączeniu z malowniczymi krajobrazami i pięknymi, zabytkowymi miastami, jak chociażby Dubrownik, czynią ją idealnym kierunkiem na wakacyjny urlop. Co warto spakować do walizki wybierając się do Chorwacji? Oto kilka praktycznych porad.

Niezbędne dokumenty

Jako że od 2013 roku Republika Chorwacji należy do Unii Europejskiej, do przekroczenia granicy potrzebny będzie nam wyłącznie dowód osobisty. Warto jednak zabrać ze sobą także paszport – jego brak spowodować może bowiem trudności w skorzystaniu z opieki medycznej w nagłych przypadkach. Warto wiedzieć, że w Chorwacji obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, którą można bezpłatnie wyrobić w najbliższym oddziale NFZ.

Apteczka turystyczna

Jako że ceny niektórych leków w Chorwacji są nawet dwa razy droższe niż w naszym kraju, przed wyjazdem na wczasy warto zadbać o odpowiednie skompletowanie apteczki. Znaleźć powinny się tam między innymi:

  • Przyjmowane na stałe leki
  • Leki na chorobę lokomocyjną
  • Leki na gorączkę oraz ból gardła
  • Leki na problemy żołądkowo – jelitowe
  • Kosmetyki do opalania z wysokim filtrem UV
  • Preparaty na skaleczenia, urazy i otarcia
  • Preparaty na ukąszenia i chroniące przed nimi

Obuwie chroniące przed jeżowcami

Jeżowce to kuliste, czarne, pokryte kolcami zwierzęta wodne zamieszkujące wybrzeża Morza Adriatyckiego. Po nadepnięciu na nie, poza drętwieniem stopy i silnym bólem trwającym nawet kilka godzin, dojść może także do infekcji bakteryjnej. By zabezpieczyć się przed tego typu przykrymi niespodziankami, warto zaopatrzyć się w specjalne obuwie. Najlepiej do tego celu sprawdzą się:

  • Buty z twardą podeszwą – to świetne rozwiązanie na spacer po kamienistych plażach, które często można spotkać na terenie Chorwacji. Wykończenie z tkaniny i panele z siateczki sprawiają, że skóra może swobodnie oddychać. Takie buty chronią zarówno przed jeżowcami, jak i otarciami czy skaleczeniami.
  • Buty gumowe – zabezpieczają tak przed urazami, jak i kontaktem z jeżowcami. Do ich wad zaliczyć można fakt, że nie przepuszczają powietrza, co może być nieco uciążliwe w upalne dni.

O autorze
redakcja

Zobacz też