22 lutego 2013

Rowerowy szlak Mennonitów na Żuławach

Rowerowy szlak Mennonitów na Żuławach
Licencja: CC BY

Niedaleko Kanału Elbląskiego powstać ma 32-kilometrowy rowerowy szlak turystyczny poświęcony Mennonitom – przybyszom z Niderlandów, którym Żuławy zawdzięczały prężny rozkwit gospodarki. Na terenie gminy Wielka Nieszawka powstał już Olęderski Park Etnograficzny poświęcony Olędrom, holenderskim osadnikom, którzy zamieszkiwali niegdyś dolinę Wisły. Obydwie inicjatywy mają na celu ochronę dziedzictwa kulturowego woj. kujawsko-pomorskiego.

Inicjatorem działań jest Lokalna Grupa Działania, Stowarzyszenie „Łączy nas Kanał Elbląski”, które otrzymało 3 tysięcy złotych dofinansowania z urzędu marszałkowskiego w Olsztynie. Pieniądze te przeznaczone mają zostać na dokumentację i oznakowanie trasy. Rozpoczęcie prac planowane jest na wiosnę. Rowerzyści będą mogli wyjechać na szlak jeszcze w tym roku – po drodze zobaczyć będą mogli materialne pozostałości po holenderskich osadnikach. Jedną z głównych atrakcji są domy podcieniowe z ich charakterystyczną zabudową oraz zagrody holenderskie będące połączeniem budynku mieszkalnego z gospodarczym. Na trasie znajdują się również mosty świadczące o umiejętności zagospodarowania trudnych podmokłych i bagiennych terenów, a także kościoły i cmentarze mennonickich wspólnot.

Trasa zaczyna się pod Elblągiem w Raczkach Elbląskich i prowadzi przez wzdłuż Kanału Elbląskiego i jeziora Drużno przez Tropy Elbląskie, Żurawiec a następnie przez Jezioro, Markusy, Wiśniewo, Rachowo, Kępniewo i Różany.  

O autorze
Justyna Sekuła
Mimo tego, że od 4 lat mieszka w Krakowie, ciągle z radością powraca w rodzinne strony Beskidu Niskiego. Miłośniczka pieszych wędrówek, zwłaszcza po górach i podróżowania tanimi liniami lotniczymi. Nie lubi ograniczeń, uważa, że najlepsze wycieczki to te zorganizowane na własną rękę. W wolnych chwilach czyta książki, które powoli przestają mieścić się na półce. Wielbicielka zabaw ze słowami, absurdalnych dyskusji i czarnego humoru, pomagającego nabrać jej dystansu do otaczającej rzeczywistości.

Zobacz też