Przygotowanie roweru na nadchodzący sezon to jedna z najważniejszych czynności, o której wielu rowerzystów niestety zapomina. Rower odstawiony na zimę w kąt bez odpowiedniego przygotowania z pewnością nie będzie wyglądał najlepiej. Nie wystarczy jednak zwyczajne przetarcie ramy szmatką i napompowanie kół – wiosną zadbajmy o wszystkie elementy roweru i upewnijmy się, że nie przysporzą nam problemów już podczas pierwszej jazdy. O czym należy pamiętać, by rower spisywał się wiosną jak najlepiej i posłużył w dobrym stanie aż do późnej jesieni?
Pierwszym, niewątpliwie ważnym etapem przygotowania roweru do wiosny jest jego dokładne oczyszczenie. Wiele osób odstawia do garażu rowery zabłocone po ostatniej jesiennej jeździe, czego oczywiście robić nie należy. Jeśli jednak rower jest faktycznie brudny, ciepła woda z płynem do mycia naczyń (lub specjalistycznym płynem do mycia i konserwacji rowerów) i miękka szmatka okażą się tu niezastąpione. Wykorzystywanie myjek ciśnieniowych do mycia roweru jest w porządku, pod warunkiem, że wykorzystamy ją jedynie do czyszczenia ramy. Za wszelką cenę unikać należy ciśnieniowego mycia piast, sterów i wszelkich elementów z łożyskami – wystarczy odrobina brudnej wody w łożysku, by to przestało poprawnie pracować. A przecież nie warto dodawać sobie ekstra roboty. Najbezpieczniej będzie więc myć rower zdejmując uprzednio koła i łańcuch, a pozostałe newralgiczne punkty zabezpieczyć i po oczyszczeniu ramy z brudu zająć się właśnie kołami czy łańcuchem.
Doroczny przegląd roweru nie odbędzie się bez paru koniecznych wymian elementów, zwłaszcza gdy konserwacja była zaniedbywana w poprzednich latach. O jakich zasadach należy pamiętać?
Sprawdzenie stanu kostek hamulcowych, sprawności hamulców tarczowych, oraz działania przerzutek to już ostatni, choć równie konieczny element przygotowania roweru. Przeskakiwanie pomiędzy kolejnymi zębatkami nie powinno sprawiać problemu przy dobrze działającym rowerze. Jeśli się tak nie dzieje, warto sprawdzić czy nie wygiął się hak oraz czy linki są odpowiednio napięte. Zbyt słabo naciągnięta linka to problem z wskakiwaniem łańcucha na większe zębatki, zbyt mocno naciągnięta nie pozwala mu z kolei zejść na mniejsze. Jeśli linki są zniszczone, konieczna może okazać się ich wymiana. Ogólną zasadą na poprawną konserwację rowerów jest nasłuchiwanie usterek. Rower powinien chodzić gładko, bez niepokojących dźwięków, zgrzytów i stukania. Jeśli nie mamy pewności jak go wyregulować, sprawę oddajemy w ręce specjalistów.
Na koniec podrzucamy jeszcze małą, ale niezwykle cenną radę, którą usłyszeć można w każdym serwisie rowerowym. Gdy jesień rozkręci się już na dobre i rower będzie musiał zostać odstawiony w kąt, warto już wtedy zadbać o jego stan techniczny. Przegląd stanu wszystkich części i odpowiednia konserwacja sprawią, że wiosną faktycznie wystarczy przetarcie ramy szmatką i napompowanie kół. Jeśli więc rzeczą, o której marzysz w pierwszy słoneczny dzień wiosny jest przejażdżka rowerowa, przygotuj rower jesienią i nie trać cennych godzin wiosny na jego konserwację.
Akcesoria do konserwacji rowerów oraz wszystkie niezbędne części i elementy wyposażenia znajdziecie w Bikester.pl – sklepie internetowym oferującym profesjonalny sprzęt rowerowy w atrakcyjnych cenach.