31 stycznia 2013

Z Moskwy do Kazania już w marcu

Z Moskwy do Kazania już w marcu
Autor: D.Boyarrin, Licencja: CC BY

Pociąg relacji Moskwa-Kazań (stolica republiki Tatarstanu) cieszył się ogromną popularnością za czasów dawnego Związku Radzieckiego. Przestał kursować po jego rozpadzie. W tym roku, za sprawą Ministerstwa Sportu i Turystyki Tatarstanu pod koniec marca znowu wyruszy w trasę. Przejazdy najczęściej będą odbywały się w sezonie letnim, kiedy ruch turystyczny jest największy.

Siergiej Iwanow, wiceminister turystyki republiki, tłumaczy: „Za czasów radzieckich pociągi turystyczne były jedną z popularniejszych form zwiedzania kraju, dlatego mamy nadzieję, że nasz pomysł spodoba się turystom i to nie tylko rosyjskim. Tatarstan z wielką przyjemnością powita gości. Ma tyle atrakcji architektonicznych, przyrodniczych czy kulinarnych, że na pewno może być turystyczną destynacją”.

Turyści przyjeżdżający z Moskwy specjalnym pociągiem mogą liczyć na liczne atrakcje. Wśród nich znajdą się m.in. poznawanie tradycji tatarskich, historii i kultury Kazania oraz jego okolic, jak również smakowanie regionalnej kuchni i wizytę w nowym aquaparku Rivera.

Chętni na kolejowe wycieczki mogą kupić bilety już teraz. Pierwsze pociągi ruszą pod koniec marca, kolejne na majowe święta 1-3 maja i w dniach 29-31 sierpnia. Koszt podróży wynosi 7,9 tys. rubli (ok. 814 zł) – dla studentów, uczniów i emerytów przygotowano atrakcyjne zniżki. Turyści będą wyjeżdżali z Moskwy w piątek lub w dniu świątecznym, w Kazaniu spędzą cały dzień i wieczorem wyruszą w drogę powrotną.

Kazań, położony nad brzegami Wołgi, jest jednym z najstarszych miast Rosji – w 2005 roku świętował tysiąclecie swojego istnienia. Znajdujący się tam Kreml wybudowany został w XVI-XVII w. i jest starszy od moskiewskiego. Został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Dzięki dochodom osiąganym przez Tatarstan z ropy i gazu miasto odzyskuje swoją dawną świetność. Wiele zabytków wyremontowano, by cieszyły oczy przybywających. Turyści mogą zwiedzać m.in. klasycystyczny ratusz, pałac prezydencki i ziemiański, dworzec carski, muzea sztuki i kultury tatarskiej, liczne cerkwie, meczety oraz niezwykły obiekt, „świątynię wszystkich religii”, będącą centrum kulturalnym stworzonym przez Ildara Khanowa – szesnaście wieńczących ją kopuł odpowiada szesnastu religiom świata. Z uwagi na to, że do czasów rewolucji mieszkała tu spora grupa przybyszów z Europy, w tym Polaków, w mieście znaleźć można również kościół katolicki.  

O autorze
Justyna Sekuła
Mimo tego, że od 4 lat mieszka w Krakowie, ciągle z radością powraca w rodzinne strony Beskidu Niskiego. Miłośniczka pieszych wędrówek, zwłaszcza po górach i podróżowania tanimi liniami lotniczymi. Nie lubi ograniczeń, uważa, że najlepsze wycieczki to te zorganizowane na własną rękę. W wolnych chwilach czyta książki, które powoli przestają mieścić się na półce. Wielbicielka zabaw ze słowami, absurdalnych dyskusji i czarnego humoru, pomagającego nabrać jej dystansu do otaczającej rzeczywistości.

Zobacz też