9 grudnia 2019

Dlaczego warto pojechać nad morze zimą?

Dlaczego warto pojechać nad morze zimą?

Zimowe wczasy nad morzem to idealna propozycja dla osób, które szukają ciszy i spokoju, a także chcą skorzystać z cennych właściwości nadmorskiego klimatu. W chłodne miesiące jest znacznie mniej turystów i można skorzystać z ciekawych atrakcji bez konieczności czekania w długich kolejkach.

Nad polskie morze można szybko dostać się nawet z drugiego końca Polski liniami lotniczymi. Przez cały rok dostępne są m.in. loty Wrocław – Gdańsk.

Morski klimat na zdrowie

Jednym z najważniejszych powodów, dla których warto pojechać nad morze zimą, jest pozytywny wpływ jodu na zdrowie. Pierwiastek znajduje się w morskiej wodzie i powietrzu, a jego największą zawartość odnotowuje się w pasie do około 300 metrów od linii brzegowej zbiornika. Jod jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu; m.in. wspiera pracę układu oddechowego i nerwowego, poprawia krążenie, a także pozytywnie wpływa na umysł i ogólny stan zdrowia. Wczasy nad morzem zimą to świetny pomysł dla całej rodziny, zwłaszcza z dziećmi. Codzienne spacery wzdłuż linii brzegowej z pewnością pozytywnie wpłyną na cały organizm, zarówno najmłodszych, jak i ich rodziców.

Cisza i spokój

Wczasy nad Bałtykiem w porze zimowej to odskocznia od codzienności i możliwość spokojnego i komfortowego wypoczynku. Zimą nawet w najbardziej popularnych nadmorskich miastach, jak Gdańsk, Sopot czy Gdynia, jest znacznie mniej turystów w porównaniu do sezonu letniego. Opustoszałe plaże czy bulwary świetnie sprawdzają się jako miejsce spacerów. Po rześkiej przechadzce można natomiast odpocząć w pobliskiej restauracji czy kawiarni. Co więcej, zimą mniej oblegane są również atrakcje turystyczne, z których można skorzystać bez konieczności stania w długich kolejkach. Jedną z nich jest np. morska latarnia w Kołobrzegu. Zimowe wczasy nad morzem to także okazja, żeby zarezerwować tańsze noclegi. Zwykle, gdy nadmorskie miejscowości są mniej oblegane przez turystów, właściciele ośrodków nieco obniżają ceny, aby zachęcić do przyjazdu wczasowiczów nie tylko w szczycie sezonu.

Zimowe rejsy po Bałtyku

Rejsy po morzu organizowane są przez cały rok, dlatego wczasowicze mogą z nich korzystać również zimą. Jednym z nich jest Bałtycki Rejs Zimowy organizowany w Gdyni. Uczestnicy wydarzenia żeglują na pokładzie Zawiszy Czarnego, czyli flagowego żaglowca Związku Harcerstwa Polskiego. Nad bezpieczeństwem podróżników czuwa wykwalifikowana załoga, kapitan statku oraz oficerowie. Rejs po Bałtyku to świetna forma spędzania wolnego czasu, która nawet zimą ma bardzo wielu zwolenników.

Sporty zimowe nad morzem

Zimą nad morzem panują doskonałe warunki do uprawiania różnego rodzaju sportów zimowych. Profesjonalne trasy dla narciarzy i snowboardzistów czekają na wczasowiczów w takich ośrodkach jak Wieżyca Koszałkowo, Kotlinka Szymbark, stok na Łysej Górze. Zimą można również uprawiać inne aktywności, np. nordic walking, bieganie czy jazdę na rowerze. Dodatkowo w nadmorskich miejscowościach znajduje się bardzo wiele ośrodków SPA & Wellness, oferujących swoim gościom przeróżne zabiegi i kuracje, zarówno relaksacyjne, jak i upiększające.

O autorze
redakcja

Zobacz też