30 stycznia 2013

Park tematyczny – toalety wczoraj i dziś

Park tematyczny – toalety wczoraj i dziś
Autor: Zharif the Future Surgeon, Licencja: CC BY

Parki tematyczne cieszą się dużym zainteresowaniem na całym świecie. Zaciekawienie turystów wzbudzają zwłaszcza te najbardziej nietypowe. Do jednych z nich należy znajdujący się w Suwon w Korei Południowej park tematyczny poświęcony jednej z najbardziej przyziemnych czynności – jest nim park toalet. Tematykę ekspozycji odgadnąć można już po samym kształcie budynku, który przypomina gigantyczny sedes z białą deską klozetową.

Muzeum, znajdujące się w samym centrum obiektu, było niegdyś domem Jae-ducka, znanego szerzej jako Mr. Toilet, który zaangażował się w stworzenie Światowego Stowarzyszenia Toalet (World Toilet Association). Jego misją było promowanie wiedzy o odpowiedniej higienie oraz dbanie o poprawę stanu toalet na całym świecie.

Mr. Toilet zmarł w 2009 roku. Trzy lata później miejsce, w którym mieszkał przekształcono w park rozrywki, w którym znaleźć można informacje na temat światowej kultury WC, liczne zdjęcia, rzeźby oraz eksponaty przedstawiające toalety z różnych epok i różnych części świata, pozwalające zapoznać się z ich historią i sposobem użytkowania.

Dla turystów, którzy potrafią „wczuć się” w tematykę, muzeum przygotowało nowoczesne toalety, gdzie mogą załatwić swoje potrzeby.

Park otwarty jest codziennie, oprócz poniedziałków, w godzinach 10-18. Wstęp jest bezpłatny, ale turyści zachęcani są do zostawiana dobrowolnych datków na propagowanie misji Sim Jae-ducka.

O autorze
Justyna Sekuła
Mimo tego, że od 4 lat mieszka w Krakowie, ciągle z radością powraca w rodzinne strony Beskidu Niskiego. Miłośniczka pieszych wędrówek, zwłaszcza po górach i podróżowania tanimi liniami lotniczymi. Nie lubi ograniczeń, uważa, że najlepsze wycieczki to te zorganizowane na własną rękę. W wolnych chwilach czyta książki, które powoli przestają mieścić się na półce. Wielbicielka zabaw ze słowami, absurdalnych dyskusji i czarnego humoru, pomagającego nabrać jej dystansu do otaczającej rzeczywistości.

Zobacz też

Majówka z PKP

Długi weekend majowy tuż, tuż! Część z nas wybiera się w podróże po Polsce...
Majówka z PKP

„Efekt Franciszka”

Nowy papież cieszy się ogromną popularnością. Tak dużą, że władze Rzymu zostały zmuszone do...
„Efekt Franciszka”