20 sierpnia 2013

IV Festiwal Kultur Świata im. Tony’ego Halika

IV Festiwal Kultur Świata im. Tony’ego Halika
Autor: www.festiwalhalika.pl, Licencja: Domena publiczna

W dniach 4-5 października odbędzie się IV edycja Festiwalu Kultur Świata im. Tony’ego Halika w Obornickim Ośrodku Kultury w Obornikach Śląskich. Impreza to spotkania z podróżnikami, badaczami, reporterami, warsztaty, dyskusje i gra terenowa. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Ośrodek Kultur Świata.

„Festiwal jest spotkaniem nie tylko z podróżnikami, ale przede wszystkim z ludźmi, których oni spotkali po drodze i z kulturami odległych krajów. Nie chcemy pokazywać „walki z górą”, lecz opowieści o ludziach w górach mieszkających, nie chcemy przepraw przez pustynię, lecz refleksji nad stanem społeczności na pustyni żyjących. Nie chcemy „zdobywania Amazonii”, lecz rzetelnych informacji o Indianach i ich codziennym życiu” – informują organizatorzy.

Tradycją Festiwalu są prezentacje slajdów opatrzonych komentarzem badaczy, podróżników, reporterów czy innych osób odwiedzających dalekie, zwykle pozaeuropejskie kraje świata. W tym roku planowanych jest co najmniej siedem tego typu spotkań. Oprócz tego Festiwal obfituje w inne punkty programu łącząc globalne, pełne zrozumienia i niestereotypowe spojrzenie na świat i życie lokalne. Organizatorzy, jak co roku, zapraszają na nietypowy spacer po mieście-ogrodzie (czyli Obornikach Śląskich), grę miejską połączoną z biegiem na orientację w najbliższej leśnej okolicy oraz warsztaty powiązane tematycznie z festiwalem. Jak zawsze na uczestników czekają dodatkowe atrakcje: podczas poprzednich edycji były to filmy czy spotkania z gośćmi specjalnymi. Tegoroczne są jeszcze owiane tajemnicą. Coś dla siebie znajdą szczególnie miłośnicy Azji, gdyż podczas Festiwalu prezentowane będą opowieści i pokazy slajdów z Pakistanu, Kazachstanu, Himalajów i Kurdystanu. Oprócz tego w programie Festiwalu znajdą się kakaowa wizyta w Ghanie i opowieść o meksykańskich Majach. 

Dopiero od trzeciej edycji festiwal nosi imię znakomitego dziennikarza, reportera i podróżnika – Tony’ego Halika. „Jesteśmy dumni z tego patronatu, gdyż Tony był i jest dla nas wzorem do naśladowania tak w życiu publicznym, jak i prywatnym. Człowiekiem, który łączy w sobie pasję do życia z rzetelnością i talentem klasowego reportera” – piszą organizatorzy na oficjalnej stronie festiwalu.

W programie m.in.:

„Podróż do serca Azji” – Ania i Robb Maciąg
„Kazachstan” – Julia Wizowska
„Chazar – lodowa droga” – Bartosz Malinowski
„Kakaowa Ghana” – Borys Bińkowski
„Kurdystan iracki” – Paweł Kozłowski
„Po końcu świata – Majowie z Meksyku i Gwatemali” – Julia Zabrodzka i Bartek Kaftan
„Sulawesi” – Joanna Chudzian

Dokładny program imprezy: www.festiwalhalika.pl/program

Bilety:

Pojedynczy pokaz – 5 zł
Karnety: piątek – 10 zł, sobota – 20 zł, dwa dni – 25 zł
Bilety do nabycia w Szczypcie Świata oraz w Obornickim Ośrodku Kultury w Obornikach Śląskich. Istnieje także możliwość rezerwacji karnetów przez Internet; należy w tej sprawie pisać na e-mail: program@festiwalhalika.pl

Miejsce: Obornicki Ośrodek Kultury, ul. Dworcowa 26, Oborniki Śląskie k. Wrocławia

Strona wydarzenia: www.festiwalhalika.pl oraz facebook.com/OsrodekKulturSwiata

O autorze
Alicja Szulborska
Pracuje jako dziennikarka i redaktorka oraz copywriterka. Nie wyobraża sobie życia bez kawy i cukru. Uzależniona od dobrych książek, filmów i seriali oraz muzyki. Ceni klasyków, ale i nie stroni od współczesnej literatury i kina. Uwielbia pisać i podróżować. Jest wiecznym poszukiwaczem więc co jakiś czas odkrywa nowe rzeczy, które stają się jej zainteresowaniami. Jedną z jej fascynacji jest pełna kontrastów azjatycka (w tym chińska) muzyka, której sporo miejsca poświęca na swoim blogu boswiatjestciekawy.wordpress.com.

Zobacz też