14 czerwca 2013

„Mała kaligrafia”. Wernisaż wystawy kaligrafii japońskiej Joanny Zakrzewskiej

„Mała kaligrafia”. Wernisaż wystawy kaligrafii japońskiej Joanny Zakrzewskiej
Autor: Południk 18, Licencja: Domena publiczna

W poniedziałek 17 czerwca o godz. 17:00 w Kawiarence Podróżniczej Południk 18 w Gdańsku odbędzie się wernisaż wystawy kaligrafii japońskiej Joanny Zakrzewskiej pt. „Mała kaligrafia”.

Na wystawie zaprezentowane zostanie kilkanaście prac kaligraficznych o stosunkowo niewielkim formacie 25×35 cm (stąd nazwa wystawy „Mała kaligrafia”). Będą to pojedyncze ideogramy kanji oraz wiersze japońskie, głównie haiku. Wszystkie prace wykonane zostały tradycyjnymi technikami kaligraficznymi na japońskim papierze hanshi, przy pomocy japońskiego tuszu i pędzla.

„Mentalnie jestem bardziej Japonką niż Polką. Mam wrażenie, że Japonia jest we mnie od kiedy zaczęłam samodzielnie myśleć. Spędziłam w Japonii ponad 4 lata swojego życia, a wyjazd ten ostatecznie ukształtował moją japońską duszę. Obecnie jestem wykładowcą akademickim w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych. Prowadzę również kursy języka japońskiego w szkole językowej IN-PLUS w Sopocie. Od dwóch lat jestem doktorantką na wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie zajmuję się kaligrafią japońską. Kaligrafia japońska jest sztuką, w której odnajduję połączenie wielu fascynujących mnie dziedzin: literatury japońskiej, malarstwa, grafiki a nawet tańca. Jestem głęboko przepojona estetyką japońską, która dla mnie jest ideałem piękna” – tak o sobie mówi Joanna Zakrzewska.

Miejsce: Południk 18, ul. Garncarska 7/8/9, Gdańsk

O autorze
Alicja Szulborska
Pracuje jako dziennikarka i redaktorka oraz copywriterka. Nie wyobraża sobie życia bez kawy i cukru. Uzależniona od dobrych książek, filmów i seriali oraz muzyki. Ceni klasyków, ale i nie stroni od współczesnej literatury i kina. Uwielbia pisać i podróżować. Jest wiecznym poszukiwaczem więc co jakiś czas odkrywa nowe rzeczy, które stają się jej zainteresowaniami. Jedną z jej fascynacji jest pełna kontrastów azjatycka (w tym chińska) muzyka, której sporo miejsca poświęca na swoim blogu boswiatjestciekawy.wordpress.com.

Zobacz też