W ubiegłym roku przejście graniczne w Medyce przekroczyło ponad 4,5 mln, a w Korczowej prawie 2,7 mln osób. By ułatwić turystom sprawne podróżowanie, służby graniczne na polsko-ukraińskich przejściach postanowiły zadbać o odpowiedni komfort.
Jednym z pomysłów, który przysłużyć ma się tej idei, są kamery, dzięki którym online można sprawdzić, czy na danym przejściu są kolejki, a jeżeli tak, to jak długie. Rzeczniczka prasowa Izby Celnej w Przemyślu, Edyta Chabowska, informuje, że skorzystało z nich już 1,3 mln osób. Drugi pomysł to wirtualny przewodnik po przejściu w Medyce, który umożliwia zapoznanie się z nim w nowoczesny, interaktywny sposób.
Wirtualny przewodnik po przejściu w Medyce stworzono z myślą o kibicach przybywających na Euro 2012 i funkcjonuje już od maja zeszłego roku. Dzięki poradnikowi możemy sprawdzić, jak przebiega odprawa: system pokieruje nas na odpowiedni pas ruchu, zapyta o obywatelstwo, poprosi o pokazanie odpowiednich dokumentów a także zaprowadzi na stanowiska, przy których należy dopełnić odpowiednich formalności. Przewodnik dostępny jest w trzech językach (polskim, ukraińskim i angielskim) m.in. pod adresem: www.granicapolski.pl.
„Dzięki temu ćwiczeniu podróżny będzie dokładnie wiedział, jak najprościej przekroczyć granicę – jakie dokumenty są potrzebne do sprawnego jej przekroczenia. Wszystkie informacje można również wydrukować” – wyjaśnia Chabowska.
Osoby, które chcą skorzystać z możliwości kamerek, mogą zajrzeć do zakładki „Na granicy” na stronie www.przemysl.ic.gov.pl lub odwiedzić inny adres: www.granica.gov.pl. Pozwala to jeszcze przed wyruszeniem w drogę sprawdzać aktualne natężenie ruchu oraz wybrać przejście graniczne, na którym nie ma kolejek.