15 maja 2013

„Jedwabne złoto Dalekiego Wschodu. Ikaty, szantungi, brokaty”. Spotkanie z Felicją Bilską

„Jedwabne złoto Dalekiego Wschodu. Ikaty, szantungi, brokaty”. Spotkanie z Felicją Bilską
Autor: Alicja Szulborska, Licencja: Domena publiczna

19 maja o godz. 19:00 Bemowskie Centrum Kultury Artbem zaprasza na spotkanie z pasją „Jedwabne złoto Dalekiego Wschodu. Ikaty, szantungi, brokaty”. Gościem honorowym będzie Felicja Bilska.

„Mówi się, że matką wynalazków jest przypadek… I oto, 5 tysięcy lat temu, jeden z takich właśnie przypadków sprawił, że na świecie pojawiło się niezwykle cenne dobro, ochrzczone mianem „daru bogów”, a później także „złotem Dalekiego Wschodu”. Ojczyzną tego daru są Chiny, skąd po wielu perypetiach, dotarł do starożytnej Europy, z miejsca stając się przedmiotem tak wielkiego pożądania, iż tylko najzamożniejszych stać było na jego zakup. Te naturalne, wytrzymałe, podatne na barwienie, cudownie lekkie i mieniące się tkaniny, przemieniano na stroje szaty cesarskie i królewskie, tuniki i suknie, kimona japońskie i sarongi tajskie. Na jedwabiu malowano, wyszywano nań złotą nicią, szyto żagle i splatano liny, powstawały kamizelki strzałoodporne, a z masy jedwabnej wytwarzano nawet filiżanki. Tysiące lat jedwabnej tradycji ma swoją kontynuację w czasach współczesnych – jedwab do dziś uchodzi za najszlachetniejszą z tkanin…. Najlepsze jedwabie nadal pochodzą z Azji, gdzie prócz wysokiej jakości, odznaczają się nieprzebranym bogactwem kolorów i deseni, zachwycają rozmaitością technik tkackich, wśród których poczesne miejsce zajmuje tzw. kontrast. Zapraszam na wędrówkę do krainy jedwabiu, gdzie ikaty, szantungi, brokaty” – tak oto Felicja Bilska zaprasza na „Spotkanie z pasją” w Bemowskim Centrum Kultury Artbem.

Felicja Bilska – dziennikarka, autorka wielu przewodników po świecie, miłośniczka kultury i rzemiosła Azji oraz właścicielka warszawskiej galerii-butiku Etnikana.
Strona galerii-butiku Etnikana: www.etnikana.pl

Miejsce: Sala Koncertowa Bemowskiego Centrum Kultury Artbem, ul. Górczewska 201 (wejście od ul. Konarskiego), Warszawa
Strona wydarzenia: http://artbem.pl/artbem_akt-191maj13.php

O autorze
Alicja Szulborska
Pracuje jako dziennikarka i redaktorka oraz copywriterka. Nie wyobraża sobie życia bez kawy i cukru. Uzależniona od dobrych książek, filmów i seriali oraz muzyki. Ceni klasyków, ale i nie stroni od współczesnej literatury i kina. Uwielbia pisać i podróżować. Jest wiecznym poszukiwaczem więc co jakiś czas odkrywa nowe rzeczy, które stają się jej zainteresowaniami. Jedną z jej fascynacji jest pełna kontrastów azjatycka (w tym chińska) muzyka, której sporo miejsca poświęca na swoim blogu boswiatjestciekawy.wordpress.com.

Zobacz też

Odpraw się przez Facebooka

Fińskie linie lotnicze Finnair wpadły na pomysł, jak sprytnie wykorzystać społecznościowego giganta – wprowadziły...
Odpraw się przez Facebooka