11 kwietnia 2024

Jak wybrać fotelik dla noworodka i niemowlaka?

Jak wybrać fotelik dla noworodka i niemowlaka?

Podróżowanie z małym dzieckiem wymaga odpowiedniego przygotowania oraz dopasowania wyposażenia do specyficznych potrzeb i wymogów. Jednym z najważniejszych akcesoriów, jakie powinno znaleźć się w samochodzie rodziców, jest fotelik dla noworodka lub niemowlęcia. Przedmiot ten stoi na straży bezpieczeństwa najmłodszych pasażerów i odpowiada za ich komfort w czasie jazdy. Decyzja o wyborze odpowiedniego fotelika nie powinna być podjęta pochopnie, gdyż od tego zależy zdrowie oraz życie dziecka. Należy pamiętać, że tylko dobrze dobrany i prawidłowo zamontowany fotelik zapewni małemu pasażerowi maksymalną ochronę. Niniejszy artykuł zawiera zestawienie najważniejszych informacji, które pomogą w wyborze najlepszego fotelika dla potrzeb dziecka oraz zgodnego z przepisami prawa.

Fotelik dla niemowlaka i noworodka – postaw na najbezpieczniejsze rozwiązania

Wybór fotelika dla noworodka i niemowlaka powinien być oparty przede wszystkim na kryteriach bezpieczeństwa. Normy i standardy wprowadzone zarówno przez europejskich jak i światowych producentów określają, że najlepsze foteliki to te, które spełniają lub przewyższają wymagania testów zderzeniowych. Najnowsze modele są projektowane w taki sposób, by jak najskuteczniej chronić delikatne ciało dziecka przed skutkami wypadku.

Foteliki podzielone są na kategorie wagowe oraz wzrostowe. Dla noworodków i niemowląt częstym wyborem są te należące do grupy 0+ (fotelik do 13 kg), które są dedykowane dzieciom od pierwszych dni życia do około 12-15 miesięcy. Należy zwrócić uwagę na to, by fotelik był wyposażony w systemy takie jak:

 • Side Protection – ochrona boczna, absorbująca energię w przypadku bocznego zderzenia,
 • Isofix – system mocowania, który zminimalizuje ryzyko nieprawidłowego zamocowania fotelika w samochodzie,
 • Regulowany zagłówek oraz pasy bezpieczeństwa, które rosną wraz z dzieckiem.

Warto też sprawdzić, czy fotelik posiada europejską homologację ECE R44/04 lub R129, zwanej także i-Size. Homologacja ta jest potwierdzeniem, że fotelik przeszedł serię rygorystycznych testów zderzeniowych i spełnia aktualne wymogi bezpieczeństwa. Ponadto, warto rozważyć foteliki, które oferują dodatkowe funkcje jak np. baza obrotowa, która ułatwia włożenie i wyjęcie dziecka z samochodu, czy wkładki redukcyjne dla najmniejszych dzieci, które zapewniają lepsze dopasowanie i większy komfort. 

Dlaczego wybór odpowiedniego fotelika dla noworodka i niemowlaka jest tak ważny?

Bezpieczeństwo w czasie podróży to priorytet dla każdego rodzica. Właściwy wybór fotelika ma kluczowe znaczenie, zważywszy na fakt, iż wypadki drogowe są jedną z głównych przyczyn śmiertelnych i poważnych obrażeń u dzieci w przedziale wiekowym 0-12 miesięcy. Wartość statystyczna podkreśla potrzebę korzystania z fotelików, które redukują ryzyko urazów o nawet 70%.

Fizjologia noworodków i niemowląt, ze szczególnym uwzględnieniem słabo rozwiniętych mięśni szyi oraz dużej proporcji głowy do reszty ciała, wymaga specjalnej ochrony. Foteliki zapewniają odpowiednie oparcie, właściwe rozłożenie sił działających w czasie zderzenia i pomagają chronić najbardziej wrażliwe partie ciała dziecka, takie jak głowa, szyja i kręgosłup.

Przemyślany wybór fotelika to także inwestycja na przyszłość, ponieważ wiele fotelików jest zaprojektowanych tak, by rosnąć razem z dzieckiem, przez co służą przez kilka pierwszych lat życia. Dbałość o każdy szczegół, od testów bezpieczeństwa, przez wygodę użytkowania, po łatwość montażu, przekłada się na spokój ducha rodziców i bezpieczeństwo najmłodszych pasażerów.

Na co zwrócić szczególną uwagę podczas dokonywania wyboru?

Wybór odpowiedniego fotelika dla noworodka czy niemowlęcia wymaga zwrócenia uwagi na kilka kluczowych aspektów. Przede wszystkim, rodzice powinni kierować się nie tylko wyglądem czy marką produktu, ale przede wszystkim jego funkcjonalnościami oraz bezpieczeństwem, które oferuje. Oto lista najważniejszych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze fotelika:

 • Bezpieczeństwo: Sprawdzaj certyfikaty i normy bezpieczeństwa, takie jak ECE R44/04 lub R129 (i-Size). Fotelik powinien przechodzić rzetelne testy zderzeniowe.
 • Wiek i waga dziecka: Wybierz fotelik dostosowany do grupy wagowej i wzrostowej Twojego dziecka. Dokładnie przestrzegaj tych parametrów przy wyborze modelu.
 • Kompatybilność z samochodem: Upewnij się, że wybrany model fotelika pasuje do Twojego samochodu i może być w nim bezpiecznie zainstalowany. Współczesne systemy takie jak Isofix zapewniają łatwiejsze i bardziej stabilne montowanie.
 • Ergonomia i wygoda: Fotelik powinien być komfortowy dla dziecka, z odpowiednio miękkim materacem i możliwością regulacji siedziska czy zagłówka.
 • Łatwość użytkowania: Montaż i demontaż fotelika powinien być prosty, tak aby w każdej chwili można było go bez problemu przenieść lub zabezpieczyć.
 • Możliwość regulacji i adaptacji: W wielu modelach istnieje możliwość dostosowania fotelika do rosnącego dziecka, co jest jednakowe z długoterminowym korzystaniem z produktu.
 • Materiały i łatwość czyszczenia: Fotelik powinien być wykonany z łatwych do wyczyszczenia oraz hypoalergicznych materiałów, co zapewnia utrzymanie higieny.

Fotelik to nie wszystko – wybierz odpowiedni sposób montażu

Montaż fotelika w samochodzie jest równie istotny, co sam wybór fotelika. Nieprawidłowo zainstalowane siedzisko może znacząco obniżać poziom bezpieczeństwa dziecka w trakcie jazdy. Istnieją różne metody montażu fotelika, które należy rozważać w kontekście bezpieczeństwa i wygody:

 • System Isofix: Jest to system, który pozwala na szybkie i bezpieczne zamocowanie fotelika bez użycia pasów samochodowych. Fotelik z bazą Isofix zmniejsza ryzyko błędów podczas instalacji.
 • Pasy samochodowe: Nie wszystkie samochody są wyposażone w Isofix, dlatego alternatywnym sposobem montażu jest wykorzystanie pasów bezpieczeństwa samochodu. Warto zaznaczyć, że precyzja tym sposobem montażu jest kluczowa.
 • Baza z możliwością obrotu: Nowoczesne rozwiązania pozwalają na montaż bazy, która umożliwia obrót fotelika o 360 stopni. Ułatwia to umieszczanie i wyjmowanie dziecka z auta.

Upewnij się, że fotelik jest dobrze przymocowany do karoserii pojazdu, a pasy nie są skręcone lub zbyt luźne. Warto również regularnie sprawdzać, czy fotelik nie uległ poluzowaniu i jest nadal dobrze zamocowany.

Jak jeszcze zadbać o komfort i bezpieczeństwo niemowląt i noworodków w czasie podróży?

Bezpieczna podróż z niemowlęciem lub noworodkiem to nie tylko właściwie dobrany i zainstalowany fotelik, ale także szereg innych ważnych czynników. Aby maksymalnie zwiększyć komfort i bezpieczeństwo małego dziecka, należy pamiętać o dodatkowych aspektach:

 • Odpowiednia temperatura: Dzieci są szczególnie wrażliwe na zmiany temperatury. Warto utrzymać w samochodzie odpowiednią temperaturę, niezbyt wysoką ani niską, aby dziecko czuło się komfortowo.
 • Zabezpieczenie przed słońcem: Używaj przeciwsłonecznych roletek lub mat na szyby, aby ochronić dziecko przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.
 • Przerwy w podróży: Podczas dłuższych podróży niezbędne są regularne przerwy, aby dziecko mogło odpocząć od długotrwałego siedzenia w foteliku, a także aby było możliwe karmienie lub przewijanie.
 • Bezpieczne akcesoria: Dodatkowe akcesoria, jak lusterko wsteczne do obserwacji dziecka, nie powinny stanowić zagrożenia w przypadku wypadku.
 • Porada eksperta: Zawsze warto skonsultować się z fachowcem lub przeszkolonym sprzedawcą, który pomoże w wyborze i prawidłowym montażu fotelika.

Bezpieczeństwo w podróży wymaga kompleksowego podejścia, dlatego wybór fotelika oraz sposób jego montażu to krytyczne elementy, które trzeba rozważyć, dbając o naszą najcenniejszą przesyłkę – nasze dzieci. Bezpieczne i komfortowe foteliki dla niemowlaka znaleźć można na stronie producenta: https://www.besafe.com.pl/foteliki-dla-niemowlaka

 

O autorze
redakcja

Zobacz też