29 listopada 2016

Ferie zimowe w Alpach Berneńskich: nie tylko narty!

Ferie zimowe w Alpach Berneńskich: nie tylko narty!

Kto powiedział, że udane ferie zimowe muszą się ograniczać tylko i wyłącznie do szaleństw na ośnieżonych stokach? Szwajcarzy już dawno udowodnili, że oferta zimowego wypoczynku w Alpach może być ofertą tak szeroką i różnorodną, że każdy miłośnik aktywnego wypoczynku znajdzie w niej coś dla siebie. Kto postawi na Alpy Berneńskie i wypoczynek w regionie Berneńskiego Oberlandu, ten szybko się o tym przekona na własnej skórze. W jaki sposób można tu spędzić ferie zimowe?

Moc atrakcji dla narciarzy

Zacznijmy od tradycyjnych pomysłów na ferie zimowe w górach. Alpy Berneńskie są przecież rajem dla miłośników sportów zimowych, a w szczególności dla tych, którzy stawiają na klasyczne dyscypliny. Narciarze, którzy wybiorą wypoczynek w jednym z ośrodków narciarskich na terenie Berneńskiego Oberlandu, z pewnością nie będą mogli się nudzić. Ta kraina to ponad 200 km tras zjazdowych oraz tras przygotowanych z myślą o miłośnikach narciarstwa biegowego. Nie brak tu tras dla lubiących ostrożną jazdę na nartach, nie brak też terenów, które przyciągają miłośników narciarstwa alpejskiego. Miłośnicy desek snowboardowych oraz narciarskich akrobacji również nudzić się tu nie będą. Wszak w takich miejscowościach, jak Grindewald, Interlaken lub Adelboden amatorzy sportów zimowych mogą korzystać z ciekawej oferty aktywnego wypoczynku. Bardziej wymagających narciarzy, którzy chcą się zmierzyć z własnymi słabościami, może oczarować rejon Gstaad. Tu coraz większe uznanie zdobywają ekstremalne zjazdy, odbywające się poza wyznaczonymi trasami.

Zimowe atrakcje z dala od stoku

Pokryte śniegiem stoki kuszą narciarzy, błędem jest jednak zakładanie, że tylko dla nich zimowy urlop spędzony na terenie Oberlandu Berneńskiego stanie się wspaniałą przygodą. W tej części Szwajcarii doskonale poczują się i łyżwiarze, i saneczkarze. Wielką atrakcją jest Top of Europe ICE MAGIC – unikalny kompleks pięciu lodowisk, które każdemu turyście zapewnią doskonałą zabawę na lodzie. Alpy Berneńskie dają też wiele niezwykłych możliwości miłośnikom saneczkarstwa. Jedną z perełek Oberlandu Berneńskiego jest Big Pintenfritz – najdłuższy w Europie tor saneczkowy. Kto zdecyduje się na taki zjazd, pokona 15 km długości oraz ponad 1600 metrów różnicy wysokości. Będzie to niezapomniana przygoda dla każdego, kto lubi nowe wyzwania.

zdjecie-2

Zimowe spływy kajakowe

Ta dyscyplina sportu kojarzy się z latem, jednak nie brak śmiałków, dla których pora roku nie jest żadnym ograniczeniem. Mieszkańcy Szwajcarii są w stanie każdemu z nas udowodnić, że śnieg i niskie temperatury nie stanowią przeszkody dla organizatorów spływów kajakowych. Wręcz przeciwnie – zimowa sceneria sprawia, że taka wyprawa staje się jeszcze wspanialszym doświadczeniem. Gdzie warto się wybrać, by móc skorzystać z takiej formy wypoczynku? Najlepiej w rejon miasteczka Interlaken. Ta otoczona górami miejscowość przyciąga bliskością malowniczego jeziora Brienz. Latem jest ono ważnym miejscem dla amatorów żeglarstwa, zimą z kolei jego wody są wykorzystywane przez kajakarzy. Spływy takie cieszą się coraz większą popularnością, a alpejska sceneria sprawia, że każda wyprawa tego typu staje się niezapomnianą przygodą.

zdjecie-3

Trasy rowerowe: gdzie można poszaleć w okresie zimowym?

W Szwajcarii pierwsze opady śniegu wcale nie muszą oznaczać pożegnania z rowerem. Zimowe warunki to nowe wyzwania i nowe możliwości, z których aktywni turyści odwiedzający region Oberlandu Berneńskiego coraz chętniej korzystają. Dla miłośników kolarstwa doskonałym miejscem zimowego wypoczynku okazać się może miejscowość Gstaad. Wyznaczone w jej rejonie trasy rowerowe to wiele ciekawych propozycji dla początkujących oraz dla doświadczonych amatorów tego sportu. Bez względu na to, czy pokonuje się je latem, czy zimą, zachwycają one dobrym utrzymaniem oraz wspaniałymi punktami widokowymi.

blank

Oberland Berneński w oczach krajoznawców

Choć Oberland Berneński jest krainą wymarzoną dla osób stawiających na aktywny wypoczynek, miłośnicy zabytków, galerii i ciekawych placówek muzealnych również nie będą się tu nudzić. Gdzie szukać najwspanialszych atrakcji tego typu? Najlepiej w Bernie – najważniejszym mieście regionu, które w zimowej scenerii prezentuje się niezwykle uroczo. Tutejsza starówka zachwyca zwartą zabudową oraz kościelnymi wieżami, świetnie sprawdzającymi się też jako punkty widokowe. Położone nad rzeką Aare miasto urzeka ciekawą zabudową i piękną okolicą. Ciekawych doznań mogą też dostarczyć zimowe spacery po Interlaken. Nad miastem dumnie wznosi się Most Dwóch Jezior – wyjątkowa platforma widokowa, z której można podziwiać takie szczyty, jak Eiger, Mönch i Jungfrau oraz słynne jeziora alpejskie: Thun i Brienz.

Kusząca wspaniałą scenerią, dziką przyrodą oraz rewelacyjnym zagospodarowaniem Szwajcaria od lat jest popularnym celem turystycznych wypraw. Zimą jej alpejskie krajobrazy nabierają wyjątkowego charakteru, a liczne atrakcje, jakimi przyciągają leżące u stóp potężnych szczytów miejscowości sprawiają, że na brak turystów pragnących tu spędzić ferie zimowe nie można narzekać.

O autorze
blank redakcja

Zobacz też