25 stycznia 2021

Kurs języka rosyjskiego w domu – od czego zacząć?

Kurs języka rosyjskiego w domu – od czego zacząć?

Rosyjski nie jest, co prawda, tak popularnym językiem obcym, jak chociażby angielski, niemiecki czy hiszpański, jednak na jego naukę decyduje się sporo osób. Jego opanowanie jest o tyle trudne, że musimy nie tylko nauczyć się słówek i zasad gramatycznych, ale także poznać całkowicie odmienny od naszego alfabet. Naukę możemy rozpocząć zarówno zapisując się na profesjonalny kurs języka rosyjskiego w szkole językowej, jak i samodzielnie zorganizować go we własnym domu, zaopatrując się w praktyczne fiszki.

Czy domowy kurs języka rosyjskiego jest dobrym rozwiązaniem?

Kurs Rosyjskiego 2

Język rosyjski jest bardzo zbliżony do języka polskiego, co znacząco ułatwia jego naukę. Podobne brzmienie słów, gramatyka oraz melodia sprawiają, że jest to język znacznie łatwiejszy do opanowania od chociażby popularnych w ostatnich latach języków romańskich, które z polskim mają niewiele wspólnego. Sporym utrudnieniem jest jednak zupełnie inny zapis – język rosyjski korzysta bowiem nie z alfabetu łacińskiego, a z cyrylicy, którą musimy opanować w pierwszej kolejności. Jest to podstawa, bez której nie zrobimy kroku naprzód. Naukę rosyjskiego możemy zacząć zarówno zapisując się na kurs języka rosyjskiego organizowany przez szkoły językowe, jak i uczyć się samodzielne w domu.

Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby połączyć oba te rozwiązania – takie podejście przyniesie bowiem zdecydowanie najlepsze i najszybsze efekty. Pogłębiając i utrwalając wiedzę w domowym zaciszu warto korzystać z pomocy naukowych – przydatne okażą się nie tylko podręczniki i słownik, ale także materiały do przesłuchania. Po opanowaniu podstaw języka, warto także regularnie słuchać piosenek w tym języku, czytać wiadomości w internecie oraz oglądać rosyjskie filmy i seriale, najlepiej z napisami w języku rosyjskim. Bardzo przydatną pomocą naukową, która doskonale sprawdzi się zarówno na samym początku przygody z językiem rosyjskim, jak i w jej trakcie, są fiszki.

Fiszki do nauki języka rosyjskiego – jak je wykorzystać w samodzielnej pracy?

Fiszki to nowoczesne i bardzo praktyczne pomoce naukowe do samodzielnej pracy z językami obcymi, dzięki którym nauka staje się szybsza, skuteczniejsza i przyjemniejsza. Mają postać niewielkich kartoników w kieszonkowym formacie, na których zawarta jest wiedza z różnych dziedzin, w tym z zakresu słownictwa, gramatyki, kultury Rosji, konwersacji i wielu innych. Fiszki są dostępne na różnych poziomach zaawansowania, przez co świetnie sprawdzą się zarówno na samym początku nauki języka rosyjskiego, jak i w jej trakcie. Ich niska cena oraz możliwość zamówienia przez internet prosto do domu sprawiają, że naukę rosyjskiego może rozpocząć każda osoba.

Fiszki doskonale sprawdzają się do nauki w domu, ale można je także wykorzystać do powtarzania materiału w przerwie od pracy, podczas podróży oraz spotkań z przyjaciółmi, którzy również uczą się rosyjskiego. Są świetnym sposobem na szybkie powtórzenie materiału przed ważnymi sprawdzianami i egzaminami oraz pozwalają zapamiętać nowe informacje. Ich kompaktowy charakter, czytelność oraz obrazki ułatwiające zapamiętywanie wiedzy zwalniają nas w dodatku z samodzielnego przygotowywania fiszek, co skutkuje oszczędnością czasu oraz daje możliwość pełnego skupienia się na właściwej nauce.

O autorze
redakcja

Zobacz też

Pasterskie Anioły 2013

W dniach 28-30 czerwca na pograniczu czesko-polskim w Pasterce w Górach Stołowych rusza druga...
Pasterskie Anioły 2013