13 grudnia 2013

Artur Hajzer – wspomnienie

Artur Hajzer – wspomnienie
Autor: Robert Krzanowski, Licencja: CC BY

19 grudnia o godz. 18:00 w Domu Kultury Rybnik-Chwałowice  odbędzie się spotkanie pt. „Artur Hajzer – wspomnienie”. Gościem honorowym wieczoru będzie Janusz Majer – nowy szef programu Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015. Organizatorem wydarzenia jest Klub Miłośników Gór.

Agencja Extreme Group www.agencjaextreme.pl i Dom Kultury Chwałowice www.dkchwalowice.pl zapraszają na kolejne spotkanie w ramach Klubu Miłośników Gór. Janusz Majer wspominać będzie tragicznie zmarłego Artura Hajzera – jednego z najbardziej doświadczonych polskich himalaistów, kierownika programu „Polski Himalazim Zimowy 2010-2015”. Artur Hajzer zginął 7 lipca na Gasherbrumie I odpadając od jednej ze ścian Kuluaru Japońskiego. „Zajmuję się górami i wspinaczką, bo to potrafię robić najlepiej. Jestem człowiekiem od gór” – mówił w swoim ostatnim wywiadzie.

Przed spotkaniem z Januszem Majerem od godz. 16.00 zorganizowany będzie przez Sklep Extreme www.sklepextreme.pl – świąteczny Kiermasz sprzętu turystycznego i górskiego oraz przez Księgarnię Internetową AdventureBook.pl www.adventurebook.pl – Kiermasz książki podróżniczej i górskiej. Dla uczestników spotkań w ramach Klubu Miłośników Gór będą atrakcyjne rabaty!

Artur Hajzer (1962-2013). Wybitny polski taternik, alpinista i himalaista. Wspinanie rozpoczął w roku 1976 od Tatr. Dalej były Alpy, w końcu wysokie góry. Zadebiutował w 1982 wspinaczką na szczyt Gaurishanka-Go w Himalajach Nepalu (6126 m.). W kolejnym roku zdobył Tiricz Mir, najwyższy wierzchołek Hindukuszu (7706 m). Z Jerzym Kukuczką 3 lutego 1987 dokonał pierwszego zimowego wejścia na Annapurnę (8091 m).  Z ośmiotysięczników zdobył też Manaslu (8156 m) w 1986 wraz z Jerzym Kukuczką, Sziszapangmę (8013 m) 18 września 1987 wraz z Wandą Rutkiewicz, Ryszardem Wareckim i Jerzym Kukuczką, Dhaulagiri (8167 m) w 2008 i Nanga Parbat (8126 m) w 2010, oba z Robertem Szymczakiem. W 2011 wraz z Adamem Bieleckim i Tomaszem Wolfartem zdobył kolejny ośmiotysięcznik, Makalu (8463 m). Wspólnie z Krzysztofem Wielickim trzykrotnie szturmował południową ścianę Lhotse (8516 m). W 1989 był głównym organizatorem akcji ratunkowej po lawinie pod Mount Everest, dzięki której udało się sprowadzić jedynego ocalałego Andrzeja Marciniaka. Za tę bezprecedensową akcję otrzymał nagrodę Fair Play Polskiego Komitetu Olimpijskiego za rok 1989. W latach 80. dwukrotnie otrzymał Złoty Medal „Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe”, a po ubiegłorocznym sukcesie zimowym na Gasherbrum I, gdzie był kierownikiem wyprawy, został przez Prezydenta RP odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Napisał dwie książki: „Atak Rozpaczy oraz „Korona Ziemi – Nieporadnik Zdobywcy”. Zajmował się też filmem górskim, był autorem filmu „Czekając na Rosę” i współautorem filmów: „Ten czternasty”, „Kupa kamieni” i „Anna P”. Był członkiem Klub Wysokogórskiego w Katowicach. Zdobywca 7 szczytów ośmiotysięcznych (6 ośmiotysięczników), w tym 3 nowymi drogami. Uczestnik 6 wypraw zimowych w Himalaje i Karakorum. Inicjator, współtwórca i kierownik programu „Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015 www.polskihimalaizmzimowy.pl.

Janusz Majer – ur. 25 września 1946 r. – alpinista, himalaista i podróżnik, współzałożyciel (wraz z Arturem Hajzerem) firmy Alpinus działającej w latach 1990-2001; współzałożyciel firmy Mount, właściciel marki HiMountain produkującej odzież i sprzęt turystyczny. W wieku 17 lat ukończył kurs skałkowy na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej i rozpoczął wspinanie w Tatrach. Od 1976 stale wspina się za granicą, miedzy innymi w Himalajach, Hindukuszu i Karakorum. Oprócz wspinania zajmuje się organizowaniem i logistyką wypraw. W latach 1980-92 prezes Klubu Wysokogórskiego w Katowicach. Wielokrotny organizator Festiwalu Filmów Górskich w Katowicach (1988, 1990, 1992). Członek wielu jury górskich festiwali filmowych w Polsce i Europie (Teplice nad Metui Festival – Czechy, Poprad Film Festival – Słowacja, Bansko Film Festival – Bułgaria, Explorer Film Festival w Łodzi). Autor artykułów w prasie branżowej dotyczących wypraw wysokogórskich: Taternik, American Journal, Alpine Journal. Wiceprezes Polskiego Związku Alpinizmu w latach 1987-1993, honorowy członek Klubu Wysokogórskiego w Katowicach. Kierował i brał udział w ponad 20 wyprawach wysokogórskich, większość z nich zakończona była sukcesami, sam wielokrotnie atakował szczyty ośmiotysięczne.

Wstęp: 8 zł

Strona wydarzenia: www.dkchwalowice.pl

 

 

 

O autorze
Alicja Szulborska
Pracuje jako dziennikarka i redaktorka oraz copywriterka. Nie wyobraża sobie życia bez kawy i cukru. Uzależniona od dobrych książek, filmów i seriali oraz muzyki. Ceni klasyków, ale i nie stroni od współczesnej literatury i kina. Uwielbia pisać i podróżować. Jest wiecznym poszukiwaczem więc co jakiś czas odkrywa nowe rzeczy, które stają się jej zainteresowaniami. Jedną z jej fascynacji jest pełna kontrastów azjatycka (w tym chińska) muzyka, której sporo miejsca poświęca na swoim blogu boswiatjestciekawy.wordpress.com.

Zobacz też