3 października 2013

II Żorski Festiwal Podróży i Nauki OPINIE

II Żorski Festiwal Podróży i Nauki OPINIE
Autor: www.festiwalopinie.pl, Licencja: Domena publiczna

W dniach 9-13 października w Żorach odbędzie się II Żorski Festiwal Podróży i Nauki OPINIE – „Opinie o Australii i nie tylko”. Gościem specjalnym Dnia Australijskiego będzie dziennikarz, podróżnik, autor książek Marek Tomalik. Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie Międzykulturowe MALOKA przy współudziale Miejskiego Ośrodka Kultury i Muzeum Miejskiego w Żorach.

Współczesny świat to ciągle zmiany, migracje, przemieszczanie się ludności. Dziś każdy może spakować swój plecak czy walizkę i przenieść się do innych krajów. Znając język obcy spotkanie z inną kulturą jest znacznie łatwiejsze, a znając kontekst kulturowy spotkanie to staje się o wiele przyjemniejsze. Ważnym jest, aby podczas Festiwalu, uczestnicy w ciekawy i przyjemny sposób poznawali różnorodność kulturową, co może w przyszłości zaowocować postawą otwartości i tolerancji wobec INNYCH. Formuła Festiwalu obiecuje więc nie tylko dobrą zabawę, ale również edukację i rozbudzenie ciekawości poznawczej świata.

Tym razem wiodącym krajem będzie Australia. Na uczestników czekają m.in. slajdowiska, warsztaty muzyczne, teatralne i plastyczne w klimacie aborygeńskim, oraz po raz pierwszy Jarmarki Kontynentów.

O dalekich kulturach i wspaniałych wyprawach opowiedzą wytrawni podróżnicy: Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie o magicznych Indiach, Anna i Krzysztof Kobusowie o wyprawie z dziećmi do Namibii, Małgorzata i Marcin Złomscy o przepięknych Wyspach Pacyfiku, a Agnieszka Doberschuetz o życiu na Filipinach.

Festiwalowa niedziela to wyczekiwany przez wielu Dzień Australijski. Gwiazdą tego dnia będzie dziennikarz, podróżnik, autor książek i wielki znawca Australii Marek Tomalik. W trakcie festiwalu będzie można obejrzeć też wystawę fotograficzną jego autorstwa. O rowerowym trawersie szlaku Canning Stock Route w Australii Zachodniej opowiedzą Agnieszka i Mateusz Waligórowie. Zaś aborygeńskie dźwięki płynące z didgeridoo będzie można usłyszeć dzięki wizycie w Żorach Pawła Podsiadło.

Festiwalowi towarzyszyć będą Jarmarki Kontynentów, na których będzie można podziwiać, a także zakupić wyroby rękodzielnicze, w tym m.in. biżuterię etniczną, ceramikę, torebki, instrumenty, ale także przewodniki, mapy oraz książki o tematyce podróżniczej i naukowej oraz sprzęt turystyczny.

Każdego festiwalowego dnia odbywać się będą warsztaty: dla najmłodszych plastyczne „Kolorowy kangurek”, dla nieco starszych spotkania z archeologiem i antropologiem oraz warsztaty artystyczne. Niesamowitą przygodą dla dorosłych może być udział w warsztatach teatralnych „Aborygeńskie legendy” lub rodzinne muzykowanie na tradycyjnym instrumencie australijskim didgeridoo.

W ramach festiwalu odbędzie się też konkurs geograficzny z nagrodami dla gimnazjalistów „O Australii – Opinie gimnazjalistów”.

Festiwalowi towarzyszyć będą liczne imprezy. W czwartek konesera w Kinie na Starówce będzie można obejrzeć film o tematyce australijskiej. Warsztaty z opowieściami o pochodzeniu herbaty wraz z degustacją organizuje Żorska Herbaciarnia. Muzeum Miejskie w Żorach przygotuje z kolei dodatkowe atrakcje dla zwiedzających w czasie finału festiwalowego, w tym m.in. herbatkę afrykańską podawaną na wystawie stałej „W afrykańskich wioskach”.

Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie Międzykulturowe MALOKA przy współudziale Miejskiego Ośrodka Kultury i Muzeum Miejskiego w Żorach.

Gdzie: Miejski Ośrodek Kultury w Żorach
Kiedy: 9-13 października 2013 r.
Koszty udziału:
udział w warsztatach i odwiedziny Jarmarków Kontynentów jest bezpłatny, 
– udział w warsztatach WOKÓŁ FILIŻANKI HERBATY organizowanych przez SKLEP Z HERBAT- 10 zł oraz ulgowy 5 zł, 
– wstęp na festiwalowe prezentacje dzięki biletom z miejscówkami – jeden dzień 10 zł, karnet na 2 dni 15 zł. 

Bilety dostępne są w MOK w Żorach, ul. Dolne Przedmieście 1, tel. 32 4342436 wew. 23,

Więcej informacji na festiwalowych stronach: www.festiwalopinie.pl ,  

www.facebook.com/FestiwalOpinie

 

 

 

O autorze
Alicja Szulborska
Pracuje jako dziennikarka i redaktorka oraz copywriterka. Nie wyobraża sobie życia bez kawy i cukru. Uzależniona od dobrych książek, filmów i seriali oraz muzyki. Ceni klasyków, ale i nie stroni od współczesnej literatury i kina. Uwielbia pisać i podróżować. Jest wiecznym poszukiwaczem więc co jakiś czas odkrywa nowe rzeczy, które stają się jej zainteresowaniami. Jedną z jej fascynacji jest pełna kontrastów azjatycka (w tym chińska) muzyka, której sporo miejsca poświęca na swoim blogu boswiatjestciekawy.wordpress.com.

Zobacz też

Nowy trend: turystyka filmowa

Podróże tropem filmowych bohaterów czy wizyty w miejscach, które „zagrały” w popularnych produkcjach filmowych...
Nowy trend: turystyka filmowa