25 maja 2022

Buty trekkingowe – wysokie czy niskie? Które modele wybrać?

Buty trekkingowe – wysokie czy niskie? Które modele wybrać?

Ich oferta jest naprawdę szeroka, dlatego nawet doświadczonym użytkownikom zdarza się w niej pogubić. Jednak po zapoznaniu się z najważniejszymi elementami i parametrami wybór odpowiednich butów trekkingowych wcale nie musi być trudny. Jak odnaleźć się w gąszczu systemów i technologii? Kiedy warto sięgnąć po modele niskie, a kiedy po wysokie?

 

Na początku warto zaznaczyć, że coś takiego jak uniwersalne buty trekkingowe niestety nie istnieje. Nie da się wybrać jednej pary, która będzie spełniała swoje funkcje na każdym szlaku, o dowolnej porze roku i we wszystkich warunkach atmosferycznych. Z drugiej strony dobra wiadomość jest taka, że wcale nie trzeba dokonywać zakupu kilku par, aby być przygotowanym na każde okoliczności. Wystarczy dowiedzieć się o nich kilku podstawowych informacji, uwzględnić własne potrzeby i styl podróżowania, a następnie wybrać – niskie czy wysokie buty trekkingowe?

Wybór butów turystycznych – o czym pamiętać?

Pierwszą kwestią, którą należy wziąć pod uwagę podczas szukania właściwych butów trekkingowych jest pogoda. Czy mają to być modele sprawdzające się podczas wędrówek w upalne dni czy odwrotnie, w czasie zimowych eskapad? W tym momencie nie należy jednak kierować się jedynie kartką z kalendarza, a rzeczywistymi warunkami występującymi w miejscu naszej wyprawy. Zdarza się przecież, że w wielu górskich pasmach niskie temperatury oraz śnieg obecne są nawet wtedy, gdy na dole panuje już regularne lato. Ważnym czynnikiem są również częste opady. Z drugiej strony, kiedy mamy pewność, że czeka nas wędrówka w czasie wyjątkowo ciepłych dni, lepiej wybrać buty o lżejszej konstrukcji, w których będzie można poruszać się nieco swobodniej.

buty trekkingowe

Kolejną istotnym aspektem jest także typ gór. Wybrane buty trekkingowe będą odpowiednie do wędrówek na łatwych szlakach, o suchej i prostej nawierzchni. Jednak na trudniejsze trasy, o dużej wilgotności niezbędne mogą okazać się bardziej zaawansowane modele o innej budowie. Przy wyborze butów trekkingowych ważny jest również sam rodzaj turystyki oraz długość podróży. Tygodniowe wyprawy, połączone z biwakiem będą oczywiście w tej kwestii bardziej wymagające niż jednodniowe, krótkie wycieczki.

Buty trekkingowe na lato czy na zimę?

Intuicja od razu podpowiada, że na zimową porę właściwe będą wysokie buty trekkingowe. To oczywiście trafne spostrzeżenie. Wysoka cholewka butów turystycznych doskonale chroni przed wszelką wilgocią – wodą, śniegiem czy błotem, a także przed zimnem. Zapewnia również odpowiednie wsparcie dla kostek i stawów, zabezpieczając użytkownika przed kontuzjami czy otarciami. Wysokie buty trekkingowe sprawdzą się również na wyjątkowo piaszczystych oraz skalistych nawierzchniach, gdyż nie pozwolą na dostawanie się drobnych kamyczków do ich wnętrza. Dzięki swojej konstrukcji gwarantują również większy poziom stabilizacji niż modele niskie, dlatego będą wskazane przy cięższym ekwipunku. Z tego względu polecane są także wszystkim początkującym turystom, którzy stawiają pierwsze kroki (dosłownie i w przenośni) na górskich szlakach. Po wysokie buty trekkingowe warto sięgać w porach, w których panują niskie temperatury, a ryzyko częstych i intensywnych opadów jest spore.

Z kolei buty trekkingowe niskie będą dobrym wyborem w okresie letnim, kiedy pogoda jest sprzyjająca, deszcze padają rzadko, a nawierzchnia jest sucha. Takie modele nadal będą zapewniać dobrą przyczepność i chronić przed ewentualnymi poślizgnięciami. O odpowiednią temperaturę stopy zadbają z kolei zastosowane w nich systemy wentylacji. Przewagą butów trekkingowych niskich nad wysokimi jest większa swoboda, dzięki czemu pozwalają na większe tempo marszu. Wymagają jednak większej precyzji przy chodzeniu, czyli także większego doświadczenia w górskich wędrówkach. Poza tym niska cholewka nie chroni tak dobrze przed wodą i trudniejszymi warunkami atmosferycznymi.

Czym kierować się przy wyborze butów trekkingowych?

Przy wyborze zarówno wysokich, jak i niskich butów trekkingowych należy wziąć pod uwagę rodzaj materiału. Profesjonalne modele mogą być wykonane z wysokiej jakości syntetyku lub skóry naturalnej. Pierwsze zazwyczaj są lżejsze, schną bardzo szybko i gwarantują lepszą wentylację. Warto zatem sięgać po nie w czasie letniej aury. Z kolei buty trekkingowe ze skóry lepiej dopasowują się do stopy i są bardziej wytrzymałe, ale jednocześnie cięższe. Ten wariant będzie zatem dobrym wyborem na chłodniejsze dni.

Buty trekkingowe wysokie i niskie powinny być wyposażone w specjalne membrany. Dzięki nim jeszcze lepiej zabezpieczą przed wilgocią, gwarantując odpowiedni stopień oddychalności. Najczęściej stosowaną technologią jest membrana GORE-TEX, znana również z innych kategorii odzieży turystycznej.

Ostatnim ważnym elementem jest podeszwa butów trekkingowych. W tym przypadku warto wybierać nowoczesne systemy jak np. Vibram, czyli specjalną mieszankę gumową, znacznie poprawiająca przyczepność nawet na wyjątkowo mokrym podłożu. Na łatwe trasy właściwe będą buty trekkingowe o dość elastycznej podeszwie. Twardsza sprawdzi się lepiej na trudniejszych szlakach i nierównym terenie.

Na jakie marki stawiać? CMP, Columbia, Dolomite, Jack Wolfskin, Meindl, Kayland czy Salewa to czołowi producenci butów trekkingowych wysokich i niskich, po które sięgają najlepsi wspinacze i alpiniści. Wśród ich oferty z pewnością każdy turysta, początkujący i doświadczony, znajdzie model dla siebie.

Wybór odpowiednich butów trekkingowych to podstawa każdej udanej wyprawy. Warto poświęcić chwilę na ten proces, aby następnie przez wiele sezonów cieszyć się komfortem i bezpieczeństwem podczas zdobywania kolejnych szczytów!

O autorze
blank redakcja

Zobacz też