7 marca 2013

Papua Zachodnia i Nowa Gwinea – spotkanie z Andrzejem Ziółkowskim

Papua Zachodnia i Nowa Gwinea – spotkanie z Andrzejem Ziółkowskim
Autor: Alicja Szulborska, Licencja: Domena publiczna

9 III o godz. 18:00 w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu będzie można wziąć udział w spotkaniu z Andrzejem Ziółkowskim, który opowie o Papui Zachodniej i Nowej Gwinei. Wydarzenia odbędzie się w ramach podróżczniczego cyklu „Za horyzontem”.

 Andrzej Ziółkowski wystartował z Wameny. Przebył 120 km przez dżunglę w Papui Zachodniej. Wyprawę w połowie przerwał… Na skutek wypadku w górach przy wejściu na Tricorę (4730 m) część kajakowa trasy przełożona została na rok 2013. O swojej podróży pisze: „Szukając miejsc dzikich i zagubionych samotnie wybrałem się na Irian Jaya inaczej Papua Zachodnia, aby niosąc na plecach swojego „przyjaciela” czyli kajak pneumatyczny, dotrzeć do upragnionej rzeki bez nazwy… Miała mnie ona poprowadzić do Oceanu Indyjskiego, a konkretnie do wioski Agats w południowo zachodniej części wyspy. Po drodze wejście na Triforę – jeden z większych szczytów w tej części świata oraz integracja z członkami plemienia Dani i Korowai. Prawie się udało, ale prawie robi wielką różnicę… W trakcie zdobywania Tricory popełniłem błąd i odniosłem poważną kontuzję ręki. Mimo profilaktyki wdała się infekcja, która uniemożliwiła mi kontynuowanie kajakowej części wyprawy. Trzy dni zajęło mi wydostanie się z dżungli i trudnej sytuacji. Nie po raz pierwszy natura pokazała mi jaki jestem malutki… W sumie z wyprawy wróciłem „ na tarczy”, ale ilość emocji i przygód jakie dostarczyła ta eskapada zapewni mi spokój duszy do następnej wizyty na tej niesamowitej wyspie. Bo przecież trzeba ją w końcu przepłynąć…”.

Wstęp: Wolny

Miejsce: Kołobrzeg, ul. Solna 1, Regionalne Centrum Kultury, sala widowiskowa

Strona organizatora: http://www.rck.kolobrzeg.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=503:za-horyzontem-papua-zachodnia-nowa-gwinea&catid=84:za-horyzontem&Itemid=94

O autorze
Alicja Szulborska
Pracuje jako dziennikarka i redaktorka oraz copywriterka. Nie wyobraża sobie życia bez kawy i cukru. Uzależniona od dobrych książek, filmów i seriali oraz muzyki. Ceni klasyków, ale i nie stroni od współczesnej literatury i kina. Uwielbia pisać i podróżować. Jest wiecznym poszukiwaczem więc co jakiś czas odkrywa nowe rzeczy, które stają się jej zainteresowaniami. Jedną z jej fascynacji jest pełna kontrastów azjatycka (w tym chińska) muzyka, której sporo miejsca poświęca na swoim blogu boswiatjestciekawy.wordpress.com.

Zobacz też