10 miejsc z których słynie Australia

Pełna nazwa Australii brzmi Związek Australijki. Czerwony Ląd jest jedynym państwem na świecie, które jest jednocześnie najmniejszym kontynentem oraz największą wyspą na Ziemi.

Australia leży na półkuli południowej. Od wschodu i północy oblewają ją wody Oceanu Spokojnego, a od zachodu i południa Oceanu Indyjskiego. Poprzez morze sąsiaduje z takimi państwami, jak Indonezja, Papua-Nowa Gwinea, Nowa Kaledonia, Nowa Zelandia, Wyspy Salomona, Vanuatu i Timor Wschodni.

Stolicą kraju jest Canberra położona w południowo wschodniej części Czerwonego Lądu. Jest to bardzo osobliwe miasto bowiem nie ma połączeń z innymi państwami świata. Do tego jest cicha, spokojna i bardzo zielona.

Do najbardziej znanych i największych metropolii Australii należą Sydney i Melbourne. Pierwsze z nicj słynie ze wspaniałego budynku Opera House, a drugie z faktu, że dwukrotnie zostało uznana za najlepsze miasto do życia na świecie przez „The Economist”.

Australia to kraj skrajności. Z jednej strony dzika przyroda, która fascynuje i przyciąga ludzi z całego świata, a z drugiej strony wielkie i nowoczesne metropolie takie, jak Sydney czy Melbourne. Kraina Kangurów to także outback – ogromne i niegościnne dla człowieka tereny, na których temperatury latem mogą osiągać nawet pięćdziesiąt stopni Celsjusza. Można tu podziwiać pustynie, sawanny, lasy równikowe, największą na świecie rafę koralową, największy monolit świata Ayers Rock oraz największy park świata – Kings Park. Australia to także Aborygeni, których historię można poznać m.in. na skalnych malowidłach w Parku Kakadu. Czerwony Ląd to wreszcie przyrodniczy róg obfitości; spotkamy tu krokodyle, kangury, misie koala, dziobaki i kolczatki czy ptaki emu lub kiwi. Do tego piękne plaże, błękitna woda i słońce przez większą część roku.

#1. Ayers Rock /Uluru

To jeden z największych i najbardziej znanych monolitów skalnych na naszej planecie, zbudowany z charakterystycznego czerwonego piaskowca. To także jeden z najczęstszych celów turystów z całego świata, którzy odwiedzają Australię. Ayers Rock nazywany jest także Uluru i jest świętą skałą dla Aborygenów. Znajduje się w sercu tzw. red center outbacku. To dzieło natury stoi w tym miejscu od ponad stu tysięcy lat. Co ciekawe pod wpływem promieni słonecznych zmienia swoją barwę (kolejno: czerwona, pomarańczowa, różowa i szara) i w ten sposób każdy kto tu przyjedzie, aby podziwiać Uluru na własne oczy ma możliwość obejrzenia niepowtarzalnego spektaklu wyreżyserowanego przez naturę.

10 miejsc z których słynie Australia
Autor: Corey Leopold, Licencja: CC BY


Podobne ciekawostki