10 najciekawszych obiektów architektonicznych USA

Na Travelin.pl mieliście już okazję poznać zestawienie największych cudów przyrodniczych w Stanach Zjednoczonych. Teraz przyszedł czas na najciekawsze obiekty architektoniczne i urbanistyczne. Ameryka kojarzy się przede wszystkim ze strzelistymi wieżowcami, z przekory więc w naszym artykule znajdziecie tylko jeden drapacz chmur, chociaż innych strzelistych budowli w nim nie zabraknie.

Postaramy się przejechać Stany Zjednoczone wzdłuż i wszerz. Zaczniemy na Wschodnim Wybrzeżu i na nim również zakończymy. Wiele z zaprezentowanych na następnych stronach architektonicznych cudów Stanów Zjednoczonych z pewnością kojarzycie, inne mogą być nieco mniej znane. Jedno jest pewne: kraj ten, chociaż w naszej opinii młody, nie ma powodów do kompleksów z powodu swojej architektury. Owszem nie znajdziemy w nim strzelistych gotyckich katedr (chociaż neogotyckie już tak), ani przebogatych barokowych pałaców, ale realizowane od XIX wieku projekty architektoniczne wpisują się w światową czołówkę.

Oto i one. Zestawienie jest subiektywne, a kolejność prezentowanych obiektów ma znaczenie – przynajmniej dla autora. Zapraszamy do lektury.

#10. Katedra św. Patryka

Zaczynamy od jedynej w naszym artykule budowli sakralnej. To nowojorska katedra świętego Patryka: najważniejsza świątynia katolicka nie tylko w tym mieście, ale prawdopodobnie w całym kraju. Powstała w latach pięćdziesiątych XIX wieku po tym, jak Nowy Jork został ogłoszony przez papieża archidiecezją i uznano, że miasto potrzebuje bardziej reprezentacyjnej katedry, niż do tej pory. Budowla została wzniesiona na planie krzyża łacińskiego i jej kwintesencją stylu neogotyckiego. Wieże są wysokie na 100 metrów (czyli wyżej, niż przykładowo Kościół Mariacki w Krakowie) i długo dominowały nad miastem. Do czasu jednak, bo gdy zaczęto dookoła wznosić wielkie wieżowce, 100 metrów okazało się być żadną wysokością, a cała sylweta katedry schowała się w lesie wysokościowców Manhattanu.

10 najciekawszych obiektów architektonicznych USA
Autor: meglet127, Licencja: CC BY

10 najciekawszych obiektów architektonicznych USA
Autor: J.M. Luijt, Licencja: CC-BY-SA


Podobne ciekawostki