10 najdziwniejszych miejsc w Krakowie

Kraków to przepiękne, historyczne miasto, które położone jest w południowej części Polski, nad brzegiem Wisły. Jest to jedna z najstarszych polskich metropolii, była stolica kraju, a obecnie jeden z najważniejszych ośrodków kulturalnych, edukacyjnych, usługowych i turystycznych. W Krakowie swoje siedziby mają największe międzynarodowe firmy z branży biznesowej, które obsługują klientów z całego świata.
Większości ludzi Kraków kojarzy się z Wawelem, ziejącym ogniem smokiem, Sukiennicami, Starym Miastem czy żydowskim Kazimierzem (które zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO). Te atrakcje wymieniane są w każdym przewodniku po królewskim Krakowie i są obowiązkowymi pozycjami niemal każdej wycieczki szkolnej. Corocznie do grodu Kraka przybywa wiele tysięcy osób nie tylko z kraju, ale również z zagranicy.
Nie wszyscy wiedzą natomiast, że Kraków kryje w sobie wiele tajemnic, które nie łatwo zauważyć, ale które potrafią być bardzo interesujące. Mnóstwo tu mniej lub bardziej ciekawych i intrygujących miejsc, o których próżno szukać informacji w książkach, a o których można dowiedzieć się od okolicznych mieszkańców czy pasjonatów historii. W Krakowie działają także interesujące placówki, które również są warte odwiedzenia, choć nie mają statusu zabytku.

#1. Kamienica „Piekło”

Przy ulicy Dietla 44, a więc w dobrym punkcie miasta, stoi olbrzymia narożna kamienica, która swoim widokiem może niejednego przerazić. Przez miejscowych teren, na którym stoi obecnie budynek, nazwany został „piekłem”, gdyż ówcześnie mieszcząca się tam kamienica spłonęła doszczętnie w XV wieku.
Budowla, która teraz „straszy” przechodniów wzniesiona została na pogorzelisku, w roku 1865, zaś dwie najwyższe kondygnacje dobudowano nieco później. Obecnie zajętych jest tylko kilka mieszkań, resztę zaś stanowi pustostan (jeden z największych w całym mieście). Na szczególną uwagę zasługuje klimatyczne podwórko, które otoczone jest unikatowymi krużgankami, służącymi za klatki schodowe.

10 najdziwniejszych miejsc w Krakowie
Autor: Lucas, Licencja: CC-BY-SA


Podobne ciekawostki