2 maja 2013

Opowieści o Szkocji – slajdowisko z udziałem Pawła Piekacza

Opowieści o Szkocji – slajdowisko z udziałem Pawła Piekacza
Autor: Alicja Szulborska, Licencja: CC-BY-SA

6 V o godz. 19:00 w krakowskim Klubie Podróżników „Śródziemie” odbędzie się spotkanie z Pawłem Piekaczem, który opowie o Szkocji.

Mieszkałem tam przez rok pracując w hotelu, który był położony pośrodku bajecznych gór, z dala od cywilizacji. Pobyt tam był jedną wielką przygodą, możliwością  obcowania z pięknymi krajobrazami highland’ów, o których wcześniej kompletnie nic nie wiedziałem, a które okazały się moją wielką pasją. Chciałbym opowiedzieć o moim pobycie w tej krainie. Nie będzie to opowieść typowego imigranta, który pojechał  na  wyspy zarobić (aczkolwiek i u mnie od tego się zaczęło) lecz ze względu na specyfikę miejsca, historia ta nabiera innego wymiaru.  Zwłaszcza dla miłośników górskich krajobrazów będzie to opowieść o jeszcze większym znaczeniu. Moje doświadczenie i obserwacje na temat życia na wyspach są diametralnie inne od większości ludzi którzy tam byli. Wszystko za sprawą tego jednego niepowtarzalnego miejsca. Hotelu, który od dekad  znany jest wśród turystów przemierzających West Highland Way, i słynący z niebywałej scenerii, która roztacza się wokół niego.

Szkocja – nie tak odległa, a jednocześnie zdystansowana swoim krajobrazem. Highlands – krzyżujące się po horyzont górskie pasma, wodospady, klify i opustoszałe plaże a wszystko to skonfrontowane z pogodą, która nie rozpieszcza. Szkocka aura w kilka deszczowych i wietrznych dni/ tygodni, potrafi uśpić piękno zaklęte na tej ziemi, aby potem oddać to, co zostało zabrane. Mieszkałem tam przez rok pracując w hotelu, który był położony pośrodku bajecznych gór, z dala od cywilizacji. Do najbliższej wioski 9 mil, miasteczka z jedna ulicą 25 mil, do miasta Glasgow 90 mil.

Całe nasze życie rozgrywało się w budynku hotelowym. Niekiedy można było mieć wrażenie, że jesteśmy bohaterami reality show, gdzie wszystko rozgrywa się w studyjnie zaaranżowanych pomieszczeniach. Wokół hotelu są tylko dwa domy, gdzie mieszka reszta naszej załogi. I tak oto mamy zdefiniowany cały nasz świat: 3 budynki koło siebie, około 14 osób naszej ekipy i…góry – mówi Paweł Piekacz.

Miejsce: Klub Podróżników „Śródziemie”, Piwnica pod Baranami, Kraków
Strona wydarzenia: http://www.klubpodroznikow.com/slajdowiska/1622-szkocja

O autorze
Alicja Szulborska
Pracuje jako dziennikarka i redaktorka oraz copywriterka. Nie wyobraża sobie życia bez kawy i cukru. Uzależniona od dobrych książek, filmów i seriali oraz muzyki. Ceni klasyków, ale i nie stroni od współczesnej literatury i kina. Uwielbia pisać i podróżować. Jest wiecznym poszukiwaczem więc co jakiś czas odkrywa nowe rzeczy, które stają się jej zainteresowaniami. Jedną z jej fascynacji jest pełna kontrastów azjatycka (w tym chińska) muzyka, której sporo miejsca poświęca na swoim blogu boswiatjestciekawy.wordpress.com.

Zobacz też

Czechy – przewodnik

Republika Czeska, dzięki ulokowaniu w centrum Europy, na skrzyżowaniu różnych kultur, może poszczycić się...
Czechy – przewodnik