Dubrownik

Dubrownik w pigułce

Kraj
Chorwacja
Liczba ludności
48770
Powierzchnia
143,35 km2
Nr. kierunkowy
(+385) 020
Współrzędne
N:42.650665
E:18.094423
Herb
Herb Dubrownika

Co warto zobaczyć w Dubrowniku?

Dubrownik, niewielki port i miasto położone na południu Dalmacji, mimo swych niewielkich rozmiarów uważane jest za najpiękniejsze miasto w Chorwacji. Miasto często nazywane jest „perłą Adriatyku” i zostało wpisane na listę zabytków chronionych UNESCO. Do dnia dzisiejszego jest wspaniałym skansenem architektury XVII i XVIII-wiecznej.
Za początki miasta uznać można czasy prehistoryczne, kiedy na wyspie Lave, która stanowi obecnie południową część obecnego Dubrownika, funkcjonowała wtedy grecka osada, Ragusa. W kolejnych wiekach rozwijała się prężnie stając się z czasem potęgą handlową Adriatyku. Największy rozkwit miasto przeżywało w XV i XVI wieku. Posiadało wówczas około 200 okrętów, które w celach handlowych pływały po różnych morzach.
Dubrownik obecnie jest jednym z miejsc w Chorwacji, które turyści najchętniej odwiedzają, głównie ze względu na wspaniałe i liczne zabytki, będącymi pozostałościami z poprzednich epok oraz lokalną kuchnię i piękne, złociste plaże.
Olbrzymie mury obronne otaczające miasto już z daleka prezentują się imponująco. To właśnie dzięki nim Dubrownik nigdy nie został zdobyty w bezpośredniej walce. Znajdujące się na Starówce domy, jak i ulice także wykonane są z kamienia. Kamienne są również zabytki, które w mieście spotkać można niemal na każdym kroku.

 

Zgłoś błąd

Dzielnice Dubrownika

Atrakcje turystyczne i zabytki w Dubrowniku

Warto wiedzieć

W okolicy Dubrownika

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Dubrownika

Miasta w pobliżu Dubrownika

Dubrownik - galeria zdjęć

Dubrownik w pigułce

Kraj
Chorwacja
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
48770
Powierzchnia
143,35 km2
Nr. kierunkowy
(+385) 020
Współrzędne
N:42.650665
E:18.094423

Dubrownik - więcej informacji