Co warto zobaczyć w Kotorze?
Kotor zaliczany jest do najbardziej atrakcyjnych dla turystów miejsc w Czarnogórze. Położony na brzegu przepięknej Zatoki Kotorskiej, nazywanej jedynym fiordem Europy Południowej, od czasów starożytnych był ważnym portem oraz ośrodkiem handlu.
Historia Kotoru sięga czasów greckich. Powstała tu kolonia, a w czasach rzymskich duża osada handlowa. Ze względu na swoje położenie w głębokiej, zacisznej zatoce miejsce to było idealne do założenia portu. W dziejach miastach splatały się od czasów późnego antyku i wczesnego średniowiecza aż do XX w. wpływy różnych państw i kultur. Sięgały tu wpływy Bizancjum, rządzili Serbowie, Wenecjanie, aż w końcu od XVIII w. do I wojny światowej Kotor wchodził w skład Monarchii Habsburgów. Znajdowała się tu główna baza marynarki wojennej Austro- Węgier.
Bogata historia, w której przewinęły się okresy powiązania z wielkimi potęgami przeszłości odbiła się na architekturze Kotoru. Miasto ma przepiękne, otoczone murami Stare Miasto, które wpisane zostało na listę UNESCO. Są tu wąskie uliczki, kamienne kamienice, przejścia prowadzące w górę zbocza schodkami, kościoły, cerkwie, a wreszcie górujące nad zabudową ruiny twierdzy.
Podobnie jak inne miasta adriatyckiego wybrzeża, także Kotor ma w sobie urok, na który składają się nawiązania do włoskiej zabudowy, południowy temperament mieszkańców oraz niepowtarzalna atmosfera wiecznej sjesty. Całości obrazka dopełniają snujące się pod murami lub wygrzewające się na słońcu koty. Są ich tu ogromne ilości. Dokarmiane przez mieszkańców, właścicieli lokali i turystów są atrakcją i symbolem miasta.
Nie można jednak pominąć współczesnego oblicza Kotoru, jednego z najważniejszych czarnogórskich ośrodków wypoczynkowych. Duży port pasażerski i turystyczny przyciąga zarówno statki wycieczkowe, jak i prywatne jachty, które mają tu doskonałe miejsce odpoczynku w czasie rejsów po Adriatyku. Całe Stare Miasto oraz portowe nabrzeże pełne jest restauracji, kawiarń i knajpek. Można tu skosztować zarówno tradycyjnej kuchni bałkańskiej, jak i dań włoskich czy ryb i owoców morza, które pochodzą bezpośrednio z połowów.
Kotor jest także centralną miejscowością dużego regionu turystycznego Czarnogóry, jakim jest Riwiera Kotorska. Choć w samym mieście nie ma gdzie plażować, to okoliczne miejscowości oferują kamieniste, wąskie, ale bardzo cenione plaże, czyste, spokojne morze i bardzo dobre zaplecze pobytowe. Do popularnych rozrywek należą też rejsy po Zatoce Kotorskiej, zarówno krótkie, jedno- dwugodzinne, jak i całodniowe, podczas których zobaczyć można niemal całe otoczenie zatoki.
A te są wyjątkowo piękne, bo nad Kotorem wznoszą się Góry Lovcen. Oferują one piękne krajobrazy i możliwość podziwiania miasta oraz Zatoki niemalże z lotu ptaka. Popularnym celem wycieczek jest położone na górskim szczycie Mauzoleum Piotra Niegosza, z którego podziwiać można widoki niemal na całą Czarnogórę.