Podgorica

Podgorica w pigułce

Kraj
Czarnogóra
Liczba ludności
169132
Powierzchnia
1399 km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:42.466667
E:19.266667

Co warto zobaczyć w Podgorica?

Podgorica to największe miasto Czarnogóry, dodatkowo jest jego stolicą. Podgorica ma powierzchnię 1399 km2, a jej ludność szacuje się na 169 132 mieszkańców. Położona jest na wysokości 44 m n.p.m. , dodatkowo leży między dwiema rzekami, Ribnicą i Moracą, co sprawiło, że to miasto jest atrakcyjne dla turystów. Na jego atrakcyjność wpływa również fakt, iż Podgorica znajduje się blisko ośrodków narciarskich w Górach Dynarskich oraz wybrzeża morza Adriatyckiego.

Nazwa Podgorica, znaczy „Podgórka”, gorica- to czarnogórskie słowo, które oznacza górkę oraz nazwę jednego ze wzgórz w pobliżu miasta. Jeżeli by cofnąć się w historii, Podgorica zmieniała swoją nazwę od czasów rzymskich, gdzie nosiła nazwę Doclea, w późniejszych czasach było to Ribnica czy Titograd.

Historia Podgoricy jest bardzo rozbudowana, miasto to w czasach rzymskich znane było jako Birziminium i wchodziło w skład Serbii, a później stało się częścią Wenecji. Dopiero po roku 1878 Podgorica stała się częścią Czarnogóry. W między czasie, o Podgorica toczyły się wielkie bitwy, przez co była okupowana przez dużą ilość krajów. Interesowały się nią wojska włoskie, a nawet hitlerowskie. Przez pewien czas była ona częścią Jugosławii. Gdy wyzwoliła się ona z władz alianckich zaczęła się naprawa i odbudowa miasta, a stolicę przeniesiono do Cetynii. Dopiero w 1992 roku Podgorica na nowo stała się stolicą Czarnogóry. Podgorica ma wiele miast partnerskich, przede wszystkim w Europie. Do głównych należą: Belgrad, Erywań, Moskwa, Sztokholm, a nawet Londyn.

Z Geograficznego punktu widzenia, Podgorica znajduje się w idealnym położeniu, leży na płaskim terenie na północnym krańcu Niziny Zeta, jedynie na obrzeżach miasta występują wyżyny. Jednym z wyjątkowych wzgórz jest Gorica, mająca około 100 metrów wysokości i wznosi się ona nad centrum miasta. Dodatkowym atutem są wcześniej wspominane rzeki, ale warto też zauważyć iż przez miasto przepływają takie wody jak Sitnica czy Mareza. 15 kilometrów na południe znajduje się jezioro Skadar.

Klimat w Podgoricy jest zmodyfikowany, przeważa jednak klimat śródziemnomorski z gorącymi, suchymi latami i chłodnymi zimami. Pomimo faktu, że Podgorica leży 50 kilometrów od Morza Adriatyckiego, góry Dynarskie znajdujące się w pobliżu, w dużym stopniu wpływają na klimat tego miasta i całego regionu. Średnia suma opadów wynosi 1600 milimetrów. Temperatury zazwyczaj wynoszą około 25˚C, a średnia dzienna temperatura cechuje się na 16- 17˚C. Zimny wiatr z północy wpływa w dużym stopniu na temperaturę zimą, która obniża się o parę stopni. Śnieg jest rzadkością w Podgoricy, zazwyczaj notuje się tylko parę dni z opadami śniegu w ciągu całego roku. Lato w tym regionie jest bardzo gorące, upalne i suche, temperatury dochodzą do 40˚C i więcej, największa zanotowana temperatura w Podgoricy to 45˚C, miało to miejsce w sierpniu 2007 roku.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Podgorica

W okolicy Podgoricy

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Podgoricy

Miasta w pobliżu Podgoricy

Podgorica - galeria zdjęć

Podgorica w pigułce

Kraj
Czarnogóra
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
169132
Powierzchnia
1399 km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:42.466667
E:19.266667

Podgorica - więcej informacji