Zatoka Boka Kotorska, Czarnogóra

Zatoka Boka Kotorska, Czarnogóra w pigułce

Kraj
Czarnogóra
Liczba ludności
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:
E:

Zatoka Boka Kotorska, Czarnogóra - opis atrakcji

Boka Kotorska jest zatoką położoną w południowej części Morza Adriatyckiego. Należy niemal w całości do Czarnogóry i składa się z czterech mniejszych zatok. Najbliżej Kotoru znajduje się zalew Kotorski, który dzięki swojemu położeniu w głębi zatoki był przez wieki bezpiecznym schronieniem dla statków. Krajobraz Boki Kotorskiej przypomina norweskie fiordy i jest z nimi często porównywany. Pod względem geograficznym jest to wybrzeże riasowe powstałe w wyniku zalania dawnej doliny rzecznej.

Na brzegu zatoki znajduje się szereg zabytkowych miast, wśród których na szczególną uwagę zasługują Kotor, Perast, Tiwat, Herceg-Novi oraz Risan. W miejscowościach znajdujących się na brzegach zatoki funkcjonują niewielkie plaże. Część z nich jest kamienista i żwirowa, część jednak w okresie powojennym wybetonowano. Woda jest tu spokojna i zwykle cieplejsza niż na otwartym morzu. Na wodach zatoki znajduje się kilka wysp, z których najbardziej znanymi są Gospa od Skrpjela i Sveti Dorde z niewielkimi kościołami.

Po Zatoce pływają statki i łodzie wycieczkowe, a także promy ułatwiające komunikację. Panoramę Boki Kotorskiej można podziwiać z drogi prowadzącej z Kotoru do Cetynii, która wspina się na zbocza Gór Lovcen ponad 20 serpentynami.

Zgłoś błąd

Zatoka Boka Kotorska, Czarnogóra - galeria zdjęć

Zatoka Boka Kotorska, Czarnogóra na mapie

Zatoka Boka Kotorska, Czarnogóra cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Atrakcje turystyczne w pobliżu Zatoka Boka Kotorska, Czarnogóra

Miasta w pobliżu Zatoka Boka Kotorska, Czarnogóra

Warto wiedzieć

Więcej informacji