15 niezwykłych wież obserwacyjnych świata

Wieże obserwacyjne, to bardzo charakterystyczne budowle, które wykorzystywane są do monitorowania i oglądania otwartych terenów na długich dystansach, dające 360-stopniowy zakres widzenia. W większości przypadków, posiadają co najmniej dwadzieścia metrów wysokości i budowane są z drewna, a w dzisiejszych czasach przede wszystkim z żelaza i kamienia. Pierwsze wieże widokowe pojawiać zaczęły się na terenie Niemiec, u schyłku osiemnastego stulecia, a ich liczba od tego momentu ciągle wzrasta, szczególnie od momentu wynalezienia mechanicznych wind i podnośników. Wieże obserwacyjne znajdziemy praktycznie w każdym kraju, jednak piętnaście z nich zasługuje na specjalne uznanie i wyróżnienie z powodu swoich rozmiarów lub też oryginalnej konstrukcji. Wszystkie z nich zgromadziliśmy specjalnie dla Ciebie w poniższym artykule.

#1. Euromast, Holandia

Euromast, to mieszczący się w Rotterdamie punkt widokowy, który zaprojektowany został przez Hugha Maaskanta i następnie wybudowany na przełomie 1958 i 1960 roku. Konstrukcja stworzona została na rzecz międzynarodowej wystawy ogrodniczej i kwiatowej, która odbywała się w mieście właśnie w roku 1960 i obecnie znajduje się na liście zabytków. Betonowa konstrukcja, o średnicy dziewięciu metrów i grubości ścian wynoszącej 30 centymetrów, oparta została na betonowym bloku, którego łączna waga wynosi prawie dwa miliony kilogramów!
Główne gniazdo obserwacyjne umieszczone jest na wysokości 96 metrów nad ziemią, cała wieża liczy natomiast 101 metrów i w czasach swojego powstania była najwyższa konstrukcją w Rotterdamie. W 1970 roku Euromast został powiększony o kolejne 85 metrów, dzięki czemu jest obecnie jedną z najbardziej wyjątkowych wież obserwacyjnych w Holandii.

15 niezwykłych wież obserwacyjnych świata
Autor: selmerv, Licencja: CC-BY-SA


Podobne ciekawostki