10 najstarszych i najwyższych budowli świata

Ludzie od początku cywilizacji chcieli wznosić się jak najwyżej i stawiać budowle, które dotkną nieba. Ba, przecież w Biblii zostało to uznane za pychę i Bóg ukarał ludzkość za próbę wzniesienia Wieży Babel. Pomieszały nam się wtedy języki i rozeszliśmy się w wielu kierunkach. To jednak tylko przyczyniło się do konkurencji w tym temacie i wysokie budowle zaczęły powstawać w różnych częściach świata.

Obecnie, najwyższymi są ogromne wieżowce na czele z Burdż Chalifą w Dubaju. Przedtem były to zapewne gotyckie katedry, a jeszcze wcześniej. Piramidy? A może właśnie biblijna Wieża Babel? Zapraszamy do obejrzenia naszego zestawienia dziesięciu najstarszych stworzonymi rękami ludzkimi budowli, które w danym momencie swojej świetności były również tymi najwyższymi.

#1. Schodkowa Piramida Dżesera: wysokość 62,5 metra

W czasach starożytnych prym w stawianiu najwyższych budowli na świecie wiedli Egipcjanie. Myliłby się jednak ten, kto uważa, że to piramida Cheopsa była pierwszą najwyższa budowlą świata. Nasze zestawienie otwiera grobowiec faraona Dżesera, liczący sobie już 47 wieków. Ta piramida nie tylko była pierwszą najwyższą piramidą, ale również pierwszą prawdziwą, chociaż jeśli spojrzymy na jej zdjęcia, nie zobaczymy idealnego ostrosłupa. W tym czasie sztuka stawiania piramid była jeszcze w powijakach, dlatego grobowiec Dżesera jest piramidą schodkową. Powstała dość przypadkowo – planowano tylko pierwsze piętro o wysokości zaledwie siedmiu metrów, ale potem plany zmieniono i dodano kolejne stopnie.

10 najstarszych i najwyższych budowli świata
Autor: benandbeth, Licencja: CC-BY-SA


Podobne ciekawostki