10 najciekawszych muzeów w Warszawie

Warszawa – miasto, którego nikomu przedstawiać nie trzeba. Stolica Polski, największy ośrodek miejski, centrum administracyjne, przemysłowe, handlowe oraz kulturalne. Znajdują się tu siedziby nie tylko najważniejszych instytucji państwowych oraz firm ale także zaliczane do najcenniejszych w kraju zbiory zabytków i sztuki. W mieście działa przeszło 150 muzeów i galerii oraz instytucji wystawienniczych zajmujących się przybliżaniem i upowszechnianiem różnych aspektów życia od natury przez sztukę, historię i kulturę po najnowocześniejsze technologie. Sprawia to, że każdy przyjeżdżający do stolicy turysta jest w stanie znaleźć tu coś dla siebie. Jednak dziesięć muzeów wyróżnia się szczególnie ze względu na wielkość i wagę zbiorów lub sposób prezentowania publiczności. Są one całkiem słusznie na celowniku każdego, kto odwiedza to miasto. Przyjrzyjmy się najciekawszym warszawskim muzeom.

#1. Muzeum Powstania Warszawskiego

Nie da się zrozumieć dzisiejszej Warszawy bez sięgnięcia do 1944 roku . 1 sierpnia wybuchło w stolicy powstanie. Zakończyło się ono po 63 dniach bohaterskich walk klęską i zrównaniem miasta z ziemią. Przez długie lata po II wojnie światowej wydarzenie to skrywano za zasłoną milczenia, a powstańcom odmawiano należnych im względów. Dopiero w 1983 roku powołano Muzeum i Archiwum Powstania Warszawskiego, które zajmowało się dokumentowaniem niepodległościowego zrywu. Na powstanie placówki i wystaw trzeba było czekać kolejnych 20 lat. W 60 rocznicę wybuchu powstania Muzeum otworzył oficjalnie ówczesny prezydent Warszawy Lech Kaczyński. Zbiory umieszczono w dawnej elektrowni tramwajowej na ulicy Grzybowskiej. Aranżacja wnętrz odbiega od tradycyjnego układu muzealnego. To ekspozycja multimedialna wykorzystująca światło, dźwięk i nowoczesne techniki audiowizualne. Zbierając karty kalendarza przechodzimy od naświetlenia sytuacji Polski i Polaków podczas II wojny światowej przez decyzję o walce i przebieg działań zbrojnych po upadek powstania i wejście armii czerwonej. Dużą atrakcją jest umieszczony w hali samolot Liberator, który uczestniczył w zrzutach pomocy dla walczącego miasta. Finałem zwiedzania jest projekcja filmu Miasto Ruin, pokazująca obraz Warszawy w momencie wyzwolenia.

10 najciekawszych muzeów w Warszawie
Autor: Łeba, Licencja: CC BY

10 najciekawszych muzeów w Warszawie
Autor: Julia Sielicka-Jastrzębska, Licencja: CC BY


Podobne ciekawostki

Mikronacje

Mikronacja, a właściwie słuszniejsza jest angielska nazwa „micronation”, to pojęcie określające niewielkie terytorium, które...
Mikronacje