11 najbardziej fascynujących kanionów świata

Kaniony – czasami określane również wąwozami lub gardzielami – to zagłębienia znajdujące się pomiędzy klifami. Zazwyczaj są one pozostałościami po wyschniętych rzekach lub powstają poprzez wypłukiwanie kolejnych warstw piasku oraz kamienia przez wodę.

Kaniony najczęściej spotkać możemy w obszarach suchych – na terenach wilgotnych występują one o wiele rzadziej. Aby mogły się uformować potrzebują bowiem odpowiednich i bardzo specyficznych warunków klimatycznych.

Zanim przejdziemy do opisu 12 najciekawszych moim zdaniem kanionów na całym świecie, to jako ciekawostkę warto podać, że słowo Kanion etymologicznie wywodzi się z Hiszpanii. O ile w Polsce posiada ono praktycznie tako samo brzmienie jak w Stanach Zjednoczonych, to większość europejskich krajów anglojęzycznych kaniony opisuje zazwyczaj jako wąwozy (gorge).

#1. Kanion Takachiho, Japonia

Takachicho to kanion na kształt litery V, który powstał dzięki rzece Gokasa-gawa, która cały czas płynie u podnóży wąwozu. Przybierające czerwonawy kolor i porośnięte bujnie roślinnością ściany kanionu rozszerzają się ku górze, co pozwala obserwować piękno tutejszej przyrody.

Cały kanion posiada około 600 metrów długości i udekorowany jest japońskimi azaliami przez większość trwania sezonu. Jesienią, całość nabiera natomiast złotawo-brązowych odcieni, dzięki czemu wąwóz staje się jeszcze bardziej klimatyczny.

11 najbardziej fascynujących kanionów świata
Autor: TANAKA Juuyoh, Licencja: CC BY

11 najbardziej fascynujących kanionów świata
Autor: TANAKA Juuyoh, Licencja: CC BY


Podobne ciekawostki