11 najbardziej fascynujących kanionów świata

#2. Kanion Antelope, USA

Antelope to niezaprzeczalnie najczęściej odwiedzany i jednocześnie najczęściej uwieczniany na zdjęciach kanion znajdującym się na południowym zachodzie Stanów Zjednoczonych.Zlokalizowany na ziemiach Navajo, niedaleko miasteczka Page w Arizonie składa się z dwóch niezależnych i oddzielnych części. Pierwsza z nich popularnie nazywana jest Górnym Antelope, druga natomiast Dolnym Antelope.
Kanion powstał poprzez erozję piaskowców, przede wszystkim wywołaną powodziami i innych procesów naturalnych zachodzących na tymże obszarze w przeszłości. Woda deszczowa, szczególnie w sezonie monsunowym, biegnie do rozległego basenu powyżej poszczególnych części wąwozu, nabierając prędkości i zabierając ze sobą kolejne warstwy piasku wpadając do wąskich korytarzy.
W miarę upływu czasu, erozja się pogłębia, korytarze stają się coraz głębsze, a ich ściany bardziej wygładzone, tworząc płynące kształty na powierzchni całego wąwozu.
Kanion Antelope to niezwykle popularna lokalizacja pośród fotografów oraz zwiedzających. Jest także źródłem utrzymania dla Ludu Navajo. Jako, że kanion znajduje się na terenie utworzonego w 1997 roku Parku Plemiennego Navajo, jego przedstawiciele stali się jednocześnie zarządcami oraz opiekunami kanionu.

Kanion Antelope, USA
Autor: Meckimac, Licencja: CC-BY-SA


Podobne ciekawostki

Mikronacje

Mikronacja, a właściwie słuszniejsza jest angielska nazwa „micronation”, to pojęcie określające niewielkie terytorium, które...
Mikronacje