13 najwspanialszych miast na wzgórzach

Górzyste krajobrazy urzekają swoją malowniczością i dzikością. Zdarza się często, że żałujemy, że są one niszczone przez bezmyślną zabudowę. Zewsząd słychać głosy, że powinny one zostać takimi, jak je stworzyła natura. Są jednak miejsca, gdzie przyroda splata się w doskonały sposób z działalnością człowieka. Ludność zamieszkująca od wieków górskie tereny nauczyła się bowiem współistnieć z otaczającym ją krajobrazem. Z tej koegzystencji powstały miasta i wsie, które w przeciwieństwie do bezmyślnej zabudowy ubogacają otoczenie. Świetnie wpasowują się one w naturalny krajobraz i sprawiają, że staje się on jeszcze bardziej atrakcyjny. Poniżej przedstawiamy 13 najpiękniejszych takich miast.

#1. Motovun, Chorwacja

W środkowej Chorwacji, na południe od rzeki Mirna wznosi się wysokie na przeszło 270 metrów nad poziomem morza wzgórze. Na jego szczycie oraz zboczach usadowiło się miasteczko Motovun. Powstało ono w około X wieku na miejscu dawnego rzymskiego obozu warownego. Sam obóz z kolei stanął w miejscu, gdzie wcześniej znajdowała się iliryjska osada. Największy swój rozkwit przeżyło z kolei w czasie panowania weneckiego trwającego od XIII do XVII stulecia. Dzięki bogatej historii w Motovun zobaczyć można zabytki z kilku epok. Zachowały się tu rzymskie ruiny, gotyckie domy oraz renesansowa zabudowa charakterystyczna dla weneckiego stylu kolonialnego. Dziś miasteczko zamieszkiwane jest przez około 600 osób, z których około 200 na co dzień porozumiewa się w języku włoskim. Ciekawostką jest fakt, że plan Motovun znalazł się na chorwackim banknocie o nominale 10 kuna.

13 najwspanialszych miast na wzgórzach
Autor: Sobrecroacia.com, Licencja: CC BY

13 najwspanialszych miast na wzgórzach
Autor: Vid Pogačnik, Licencja: CC-BY-SA


Podobne ciekawostki

10 najgłębszych rzek na świecie

Większość zestawień dotyczących rzek przedstawia ich długość, wielkość dorzecza, ilość dopływów czy szybkość przepływu...
10 najgłębszych rzek na świecie