Warszawa

Warszawa w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo mazowieckie
Liczba ludności
1708491
Powierzchnia
517,24 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 22
Współrzędne
N:52.229676
E:21.012229
Herb
Herb Warszawy

Co warto zobaczyć w Warszawie?

Warszawa, stolica i największe miasto Polski znajduje się także w czołówce najczęściej odwiedzanych przez turystów miast w kraju. To tętniąca życiem metropolia, a jednocześnie miejsce naznaczone historią. Oprócz wpisanej na listę UNESCO Starówki czy barokowego pałacu w Wilanowie są tu też nowoczesne, interaktywne muzea oraz widoczne niemal z każdego miejsca centrum składające się z drapaczy chmur, wśród których ginie trochę jeden z symboli miasta, Pałac Kultury.

Stolicą Polski została Warszawa w 1596 r. za sprawą króla Zygmunta III Wazy. Przeniósł on tu rezydencję królewską po pożarze krakowskiego Wawelu. Jednak już w ciągu całego XVI w. miasto stopniowo zyskiwało na znaczeniu przechodząc od jednego z większych grodów i miasta Mazowsza do miejsca, gdzie odbywały się walne sejmy Rzeczpospolitej i elekcje królewskie. Zanim stolica została przeniesiona często przebywali tu Zygmunt August i Stefan Batory.

Rozwój Warszawy, jej zabudowy oraz układu przestrzennego następował stopniowo. Kolejne wieki przynosiły nowe budynki, ale i zniszczenia. To wszystko odbijało się w układzie urbanistycznym, budynkach użyteczności publicznej, których z każdym wiekiem przybywało czy w nowych rozwiązaniach technicznych. W dwudziestoleciu międzywojennym, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości centrum Warszawy porównywane było nawet z Paryżem.

Niestety, ten przyspieszony rozwój przerwała II wojna światowa. Naloty z września 1939 r., powstanie w getcie warszawskim, którego efektem było wyburzenie i spalenie całej dzielnicy żydowskiej, a ostatecznie powstanie warszawskie i metodyczne zburzenie Warszawy przez Niemców sprawiły, że w 1945 r. było to morze ruin ze sterczącymi kikutami domów.

Okres powojenny był czasem odbudowy Warszawy. Nie wróciła ona jednak całkowicie do dawnego wyglądu. Z ruin podniesiono Starówkę z Zamkiem Królewskim, która doczekała się wpisu na listę UNESCO, jako jeden z nielicznych obiektów niemal całkowicie zrekonstruowanych. Centrum zlokalizowane wokół nowego, podarowanego stolicy przez Stalina Pałacu Kultury zyskało jednak nowy, socrealistyczny wygląd. Wokół nich zaczęły wyrastać blokowiska, a dalej od centrum także kolejne fabryki. Dopiero po 1990 r. Warszawa zaczęła ponownie zmieniać swą twarz i ścigając inne stolice zachodniej Europy.

Choć Warszawa ma ładną Starówkę, której historia sięga średniowiecza, to jej liczne atrakcje rozrzucone są po całym mieście. Jednym z najbardziej znaczących jest Pałac w Wilanowie, który przetrwał wojnę niemal bez zniszczeń. Obok nich atutem Warszawy są liczne muzea, na czele z Muzeum Narodowym oraz nowoczesnymi multimedialnymi Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Historii Żydów Polskich. Niemniej interesujące są mniejsze, tematyczne obiekty takie jak Stacja Muzeum, Muzeum PRL, Muzeum Domków dla Lalek czy Muzeum Polskiej Wódki. Oprócz muzeów działa tu także Centrum Nauki Kopernik z interaktywnymi wystawami poświęconymi prawom nauki i przyrody oraz planetarium.

Atutem Warszawy są także jej tereny zielone. Za jeden z najpiękniejszych parków uchodzą Łazienki Królewskie, a tuż obok Krakowskiego Przedmieścia można zajrzeć do Ogrodu Saskiego. Duży park rozciąga się przy Pałacu w Wilanowie, a popularnym miejscem rekreacji jest Park Szczęśliwicki. W ostatnich latach od wiosny ożywają nadwiślańskie Bulwary, które zmieniły się w modne miejsce wypoczynku i spotkań.

Choć Warszawa nie ma tak imponującego Starego Miasta jak Kraków czy Gdańsk to broni się na turystycznym rynku różnorodnością i płynnym łączeniem przeszłości z nowoczesnością.

Zgłoś błąd

Dzielnice Warszawy

Atrakcje turystyczne i zabytki w Warszawie

W okolicy Warszawy

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Warszawy

Warszawa - galeria zdjęć

Oceń to miejsce (1)

blank Elka
2014-10-12 22:17:50
2014-10-12 22:17:50
Dzięki tej stronce mogłam wiele nauczyć moje dziecko. Dostało 4+.;]. Polecam. Elka.

Warszawa w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
1708491
Powierzchnia
517,24 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 22
Współrzędne
N:52.229676
E:21.012229

Warszawa - więcej informacji