Archikatedra św. Jana Chrzciciela w Warszawie - opis atrakcji
Archikatedra św. Jana Chrzciciela należy do najważniejszych kościołów w Warszawie. Znajduje się na Starym Mieście między Zamkiem Królewskim a Rynkiem. W przeszłości była miejscem 2 koronacji królów Polski, kilku ślubów królewskich. Pochowany jest w niej ostatni król Polski, Stanisław August Poniatowski.
Początki kościoła sięgają przełomu XIII i XIV w. Początkowo stała tu kaplica drewniana, którą w 1390 r. z inicjatywy księcia mazowieckiego Janusza I przebudowano na murowaną. Kościół stał się miejscem pochówku książąt mazowieckich, a także warszawską farą i kaplicą zamkową. Od 1406 r. świątynia miała godność kolegiaty. Kilkukrotnie przebudowywana zachowała jednak gotycką bryłę. W kościele odbyły się koronacje królów Stanisława Leszczyńskiego oraz Stanisława Augusta Poniatowskiego, a także 2 śluby Władysława IV Wazy, Jana Kazimierza i Jana III Sobieskiego. W czasie II wojny światowej katedra, podniesiona do tej godności na przełomie XVIII i XIX w. została niemal doszczętnie zburzona. Zachowała się jedynie barokowa Kaplica Baryczków. Rekonstrukcję przeprowadzono w połowie XX w. według projektów z okresu średniowiecza.
Obecnie jest to trójnawowy kościół halowy o surowym, prostym wnętrzu i gotyckiej fasadzie. Wewnątrz można zobaczyć współczesny ołtarz główny, barokowe stalle, które ufundował Jan III Sobieski za zwycięstwo pod Wiedniem, kilka renesansowych i barokowych nagrobków i tablic epitafijnych, a także barokową Kaplicę Baryczków. W archikatedrze oprócz króla Stanisława Augusta Poniatowskiego pochowani są prymas Stefan Wyszyński, książęta mazowieccy, prezydencji Gabriel Narutowicz i Ignacy Mościcki, Ignacy Paderewski, gen. Kazimierz Sosnkowski i wielu innych.