Zamek w Liwie

Zamek w Liwie w pigułce

Kraj
Polska
Liczba ludności
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:
E:

Zamek w Liwie - opis atrakcji

Zamek w Liwie jest częściowo zrujnowaną gotycką warownią stojącą na brzegu rzeki Liwiec. Zbudowany w XV w. jest obecnie siedzibą niewielkiego Muzeum- Zbrojowni.

Warownia została zbudowana w XV w. przez księcia mazowieckiego Janusza I. Była to początkowa wartownia, która miała strzec przeprawy przez rzekę. Składała się z budynku mieszkalnego, wieży bramnej oraz murów obronnych. Z miastem Liw połączona była groblą prowadzącą nad okolicznymi rozlewiskami.

W XVI w. zamek powiększyła i przebudowała Anna Mazowiecka, a następnie królowa Bona. Tragiczny dla fortecy okazał się najazd szwedzki. W 1657 r. po ostrzale została zdobyta i spalona. Po wyparciu Szwedów na ruinach budynku mieszkalnego wybudowano drewniany, a z czasem także murowany dwór w którym urzędowali starostowie. Od XIX w. popadał on w ruinę i został zabezpieczony dopiero w drugiej połowie XX w.

Do naszych czasów przetrwała w Liwie wieża bramna z fragmentem murów. Jest udostępniona do zwiedzania. W dawnym dworze starostów mieści się niewielkie muzeum, w którym prezentowane są zbiory broni z różnych epok, a także wystawa pokazująca historię zamku.

Zgłoś błąd

Zamek w Liwie - galeria zdjęć

Zamek w Liwie na mapie

Zamek w Liwie cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Atrakcje turystyczne w pobliżu Zamek w Liwie

Miasta w pobliżu Zamek w Liwie

Regiony w pobliżu Zamek w Liwie

Warto wiedzieć

Więcej informacji