Zamek Królewski w Warszawie

Warszawa w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo mazowieckie
Liczba ludności
1708491
Powierzchnia
517,24 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 22
Współrzędne
N:52.229676
E:21.012229
Herb
Herb Warszawy

Zamek Królewski w Warszawie - opis atrakcji

Zamek Królewski znajduje się w sąsiedztwie warszawskiej Starówki i obecnie służy celom muzealnym. Jest to barokowo- klasycystyczna rezydencja stojąca na miejscu wcześniejszej, średniowiecznej siedziby książąt mazowieckich.

Zamek od XVI w. pełnił rolę rezydencji królewskiej oraz miejsca obrad sejmu walnego. Był też stopniowo przebudowywany, z budowli obronnej do rezydencji mieszkalnej. Kolejni królowie, podobnie jak i nadchodzące prądy w architekturze i sztuce odciskały na nim swoje piętno. Widoczne jest to do dziś w różnych fasadach, które zdobią poszczególne części zamku.

We wrześniu 1939 r. Zamek Królewski został ostrzelany przez niemiecką artylerię i spłonął. Pozbawione dachu ruiny pozostawały niezabezpieczone, a w 1944 r. po powstaniu warszawskim Niemcy wyburzyli je pozostawiając jedynie fundamenty. Odbudowa rozpoczęła się w 1950 r., ale ciągnęła się bardzo długo. Dopiero w 1964 r. uprzątnięto cały teren, a prace budowlane trwały od 1971 do 1984 r.

Obecnie duża część Zamku udostępniona jest do zwiedzania. Znajdują się tu zbiory malarstwa, w tym prace takich mistrzów jak Rembrandt, Bacciarelli czy Canaletto. W Małej Kaplicy oglądać można insygnia koronacyjne Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz urnę z sercem Tadeusza Kościuszki.

Zgłoś błąd

Zamek Królewski w Warszawie - galeria zdjęć

Zamek Królewski w Warszawie na mapie

Adres:
ul. plac Zamkowy 4,

Dane kontaktowe

22 35-55-170 www.zamek-krolewski.pl

Zamek Królewski w Warszawie cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Atrakcje turystyczne w pobliżu Zamek Królewski w Warszawie

Regiony w pobliżu Zamek Królewski w Warszawie

Więcej informacji