Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku

Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku w pigułce

Kraj
Polska
Liczba ludności
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:
E:

Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku - opis atrakcji

Muzeum Józefa Piłsudskiego jest nowoczesną placówką, która została otwarta w 2020 r. w Sulejówku. Składa się z dworku Piłsudskiego Milusin oraz współczesnego pawilonu wystawienniczego, w którym zaaranżowana została multimedialna wystawa przedstawiająca życie marszałka od czasów konspiracji w okresie zaborów aż do śmierci.

Dworek Milusin został wybudowany dla Piłsudskiego ze składek jego dawnych podkomendnych oraz społeczeństwa. Aleksandra i Józef Piłsudscy przeprowadzili się do niego w 1923 r., gdy marszałek zrezygnował z pełnienia funkcji państwowych. Choć po przewrocie majowym powrócił do Warszawy, to Sulejówek traktował nadal jako swój dom. Po II wojnie światowej w obiekcie mieściło się przedszkole, a po przemianach w 1989 r. zwrócono go potomkiniom Piłsudskiego, które powołały fundację dla jego ochrony. Fundacja podpisała w 2008 r. porozumienie z Ministerstwem Kultury o utworzeniu muzeum.

Muzeum Piłsudskiego ma dwa równorzędne obiekty- dworek, w którym odtworzone zostaną wnętrza z czasów zamieszkiwania dwudziestolecia międzywojennego (obecnie trwają prace adaptacyjne) oraz otwarty w 2020 r. pawilon wystawowy. Ekspozycja pokazuje drogę Józefa Piłsudskiego od członka konspiracji antycarskiej po faktyczne przywództwo w II Rzeczpospolitej. Wystawa podzielona jest na 5 części obrazujących kolejne etapy życia marszałka. Wydzielono też osobną wystawę prezentującą dziedzictwo Piłsudskiego i jego oddziaływanie na politykę i świadomość narodową Polaków.

Zgłoś błąd

Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku - galeria zdjęć

Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku na mapie

Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Atrakcje turystyczne w pobliżu Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku

Miasta w pobliżu Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku

Regiony w pobliżu Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku

Więcej informacji