Muzeum Historii Żydów Polskich Polin - opis atrakcji
Muzeum Historii Żydów Polskich Polin jest nowoczesnym, interaktywnym muzeum opowiadającym o dziejach współistnienia kultury polskiej i żydowskiej. Ukazuje losy społeczności żydowskiej na ziemiach Polski od X w. do dnia dzisiejszego.
Gmach Muzeum stoi w centralnej części dawnej dzielnicy żydowskiej. W jego sąsiedztwie znajduje się odsłonięty w 1995 r. Pomnik Bohaterów Getta. Muzeum zostało udostępnione zwiedzającym w 2014 r. po trwającej prawie 9 lat budowie i aranżacji wystawy. Projekt minimalistycznego budynku wykonał fiński architekt Rainer Mahlamäki. Jest to kwadratowy budynek pokryty szklanymi panelami, w których wycięto polskie i hebrajskie litery tworzące słowo Polin czyli Polska. Wejście otacza wyrwa w fasadzie w kształcie hebrajskiej litery tew.
Nowoczesna wystawa podzielona jest na kilka części odpowiadające etapom dziejów Żydów w Polsce. Rozpoczyna się od części Las i Spotkanie, które obrazują średniowieczną historię tej społeczności. Okres złotego wieku pokazuje galeria Paradisus Iudaeorum czyli Rajd dla Żydów, a dalej zobaczyć można wystawy Miasteczko, Wyzwania nowoczesności, Na żydowskiej ulicy, Zagłada i Powojnie. W muzeum odtworzono wnętrze synagogi z Gwoźdźca, wygląd ulicy i fragmentu małego miasteczka. Są tu także liczne multimedia, dzięki którym można w pełniejszy sposób przenieść się do nieistniejącego już żydowskiego świata sprzed II wojny światowej.