Muzeum Narodowe w Warszawie

Warszawa w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo mazowieckie
Liczba ludności
1708491
Powierzchnia
517,24 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 22
Współrzędne
N:52.229676
E:21.012229
Herb
Herb Warszawy

Muzeum Narodowe w Warszawie - opis atrakcji

Muzeum Narodowe jest najstarszym i największym z warszawskich muzeów. Gromadzi zbiory sztuki od czasów starożytnych do XX w., zarówno polskiej jak i obcej. Jednym z jego największych skarbów jest Galeria Faras prezentująca zabytki sztuki nubijskiej.

Muzeum założono w 1862 r. jako Muzeum Sztuki Pięknych. Jego obecny gmach zbudowano w 1938 r. Został on uszkodzony zarówno w czasie walk we wrześniu 1939 r., jak i podczas powstania warszawskiego. Udało się na szczęście, głównie dzięki poświęceniu pracowników, uratować większość zbiorów.

Dziś zbiory Muzeum Narodowego w Warszawie przedstawiają się imponująco. Są wśród nich zabytki starożytne od Egiptu i Mezopotamii po Grecję i Rzym, zbiory sztuki orientalnej, a także malarstwa i rzeźby polskiej i obcej od XIII do XX w. Niezwykle cennym zespołem zabytków są zbiory sztuki wczesnochrześcijańskiej zebrane w Galerii Faras. Pochodzą one z wykopalisk prowadzony przez zespół prof. Michałowskiego w północnym Sudanie. Obecnie Faras znajduje się pod wodami Zbiornika Nasera, a prezentowane freski są jedną z nielicznych pozostałości po tym mieście.

Wśród artystów, których dzieła prezentowane są w Muzeum Narodowym znajdują się: Matejko, Malczewski, Gierymski, Kossak, Boznańska, Chełmoński, Fałat, Wyspiański czy Podkowiński.

Zgłoś błąd

Muzeum Narodowe w Warszawie - galeria zdjęć

Muzeum Narodowe w Warszawie na mapie

Muzeum Narodowe w Warszawie cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Atrakcje turystyczne w pobliżu Muzeum Narodowe w Warszawie

Regiony w pobliżu Muzeum Narodowe w Warszawie

Warto wiedzieć

Więcej informacji