Egipt

Egipt w pigułce

Flaga Egiptu
Oficjalna nazwa Arabska Republika Egiptu (جمهوريّة مصر العربيّة)
Stolica
Kair
Waluta
funt egipski (EGP)
Język
arabski
Liczba ludności
82 536 770
Powierzchnia
1 001 450m2
Religia
islam
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Egiptu Hotele w Egipcie

Dlaczego warto zwiedzać i podróżować w Egipcie?
Jakie atrakcie warto zobaczyć?

Egipt jest najstarszym państwem świata – według udokumentowanej historii liczy sobie blisko 5000 lat. Położony jest w północno-wschodniej Afryce, do jego terenu zaliczany jest również półwysep Synaj w zachodniej Azji. Państwo graniczy z Izraelem i Strefą Gazy na północnym wschodzie oraz Sudanem na południu i Libią na zachodzie. Od północy rozpościerają się wody Morza Śródziemnego a na wschodzie Morza Czerwonego – według opowieści ze Starego Testamentu, Jahwe za pośrednictwem Mojżesza sprawił, że morze się rozstąpiło, a Izraelici uciekający z Egiptu mogli dotrzeć do Ziemi Obiecanej. Morze Czerwone jest najdalej na północ wysuniętym akwen z rafami koralowymi, które przyciągają miłośników nurkowania.

Staroegipska nazwa kraju oznacza „Czarny Ląd” i ma związek z bardzo żyznymi gruntami, które znajdują się wzdłuż Nilu i są przeciwieństwem sąsiadującej z nimi pustyni, zwanej „Czerwonym Lądem”. Nil jest jedną z najdłuższych rzek świata (około 6671 km), a jego delta i dolina od zawsze były najważniejszymi częściami kraju – to tutaj skupiało się życie całego państwa. Pomimo faktu, że miejsce to zajmuje zaledwie 4% powierzchni odegrało ono przed wiekami rolę kolebki kultury starożytnych cywilizacji, których potęgę podziwiać można do dziś.

Egipt – wakacyjny raj dla turystów

Jedną z największych atrakcji turystycznych, która co roku przyciąga miliony turystów jest Dolina Królów – to tutaj spoczywają najwięksi królowie Egiptu panujący w okresie od XVIII do XX dynastii. Znajduje się tutaj również słynny Grobowiec Tutenchamona, nad którym ciąży ponoć legendarna klątwa mówiąca o tym, że Faraon poprzysiągł zemstę na tych, którzy profanują grób i zakłócają jego wieczny spoczynek. Klątwa miała być rzucona na tych, którzy uczestniczą w badaniach archeologicznych.

Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest zespół piramid w Gizie, składający się z dwóch największych piramid zbudowanych w starożytnym Egipcie oraz piramidy Mykerinosa. Największą z nich jest piramida Cheopsa, w starożytności zwana „Horyzontem Cheopsa” – zaliczana jest do jednych z siedmiu cudów świata.

Obok Gizy i Kairu, stolicy państwa, turyści chętnie odwiedzają również Aleksandrię i Luksor będący punktem startowym dla podróży przez Nil do Asuanu. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się także najpopularniejsze kurorty takie jak: Hurgada, Sharm El Sheikh, Asuan, Dahab czy El Gouna, które w swojej ofercie mają całą gamę atrakcji, od nurkowania w Morzu Czerwonym po wycieczki fakultatywne.

Zgłoś błąd

Regiony w Egipcie

Miasta w Egipcie

Atrakcje turystyczne i zabytki w Egipcie

Warto wiedzieć

Egipt - galeria zdjęć

Egipt w pigułce

Egipt
Oficjalna nazwa Arabska Republika Egiptu (جمهوريّة مصر العربيّة)
Stolica
Kair
Waluta
funt egipski (EGP)
Język
arabski
Liczba ludności
82536770
Powierzchnia
10014502
Religia
islam
Ustrój
republika

Egipt - więcej informacji