Morze Śródziemne

Morze Śródziemne
Autor: Alfio,

Jedno z najpiękniejszych i z pewnością najpopularniejszych mórz międzykontynentalnych, które od tysięcy lat ma ogromne znaczenie jeżeli chodzi o handel, transport oraz turystykę. Scalające ze sobą Europę, Azję i Afrykę, posiada powierzchnię ponad 2,5 miliona kilometrów kwadratowych i charakteryzuje się dosyć dużym zasoleniem na poziomie dochodzącym nawet do 40 promili.

Jest ewenementem na skalę światową, jak bowiem wspomniano wcześniej łączy sobą lądy należące do trzech różnych części świata. To między innymi dzięki temu od tysięcy już lat w okolicach basenu Morza Śródziemnego rozkwita kultura, nauka, handel, żegluga oraz turystyka. Każdy turysta chcący spędzić wakacje właśnie tutaj, może liczyć na ogromną ilość zabytków pozostawionych przez antyczne cywilizacje, wpływający wyjątkowo korzystnie na zdrowie klimat oraz obcowanie z unikatowymi okazami fauny i flory.

Z Morzem Śródziemnym sąsiaduje ponad 20 krajów! Chcąc spędzić wakacje nad jego wybrzeżem, możesz więc udać się zarówno do Hiszpanii, Włoch, Słowenii, Bośni i Hercegowiny, Cypru, Izraela, Tunezji, Maroka, czy też na Gibraltar!

Morze Śródziemne to również ogrom wysp, które warto odwiedzić. Same tylko Baleary składają się z około 200 mniejszych i większych wysepek. To właśnie tutaj znajdujemy tak popularne na całym świecie kurorty wczasowe jak Ibiza, Majorka, Minorka, czy też Formentera.

Każdy zapalony podróżnik odwiedzający basen Morza Śródziemnego nie może ominąć tak wyjątkowych lokalizacji oderwanych od stałego lądu jak Sardynia, Sycylia, Malta, Kreta, Cypr, Rodos, czy też Korsyka. Oprócz ogromnej ilości zabytków pozostawionych przez antyczne cywilizacje oraz wspaniałego klimatu, znajdziemy tutaj idealne warunki do uprawiania szeregu sportów wodnych – największą popularnością cieszy się żeglarstwo oraz wszystkie odmiany surfingu.

Dużą atrakcją turystyczną są również rejsy po Morzu Śródziemnym. W przeciągu zaledwie kilku dni, możemy przenieść się z doskonale nam znanej i bliskiej kulturowo Europy, na tereny afrykańskie lub azjatyckie o całkowicie innych zwyczajach, wierzeniach i tradycjach. Morze Śródziemne i jego tajemnice czekają właśnie na Ciebie – odkryj je już teraz!

Lista największych miast (powyżej 200 tysięcy mieszkańców) graniczących z Morzem Śródziemnym:
Durres
Algiers
Annaba
Oran
Split
Rijeka
Dubrownik
Aleksandria
Damietta
Port Said
Marsylia
Montpellier
Nicea
Ateny
Patras
Thessaloniki
Ashdod
Haifa
Tel Aviv
Bari
Catania
Genoa
Messina
Naples
Palermo
Rzym
Triest
Wenecja
Beirut
Tripoli
Benghazi
Khoms
Misrata
Tripoli
Zawiya
Tetouan
Tangier
Alicante
Badalona
Barcelona
Kartagina
Malaga
Palma
Walencja
Gaza
Latakia
Sfax
Tunis
Adana
Antalya
Iskenderun
Izmir
Mersin

Najważniejsze wyspy na Morzu Śródziemnym:
Ibiza
Majorka
Minorka
Formentera
Sarydnia
Korsyka
Sycylia
Wyspy Liparyjskie
Malta
Kreta
Rodos
Cypr
Elba
Pianosa
Gorgona
Montecristo

Zobacz też

Morze Andamańskie

Znajdujące się w północno-wschodniej części Oceanu Indyjskiego morze Andamańskie to połowicznie zamknięty zbiornik wodny,...
Morze Andamańskie

Jezioro Tyberiadzkie

Jest to jezioro najniżej położone na świecie, jest to również największe jezioro o słodkiej...
Jezioro Tyberiadzkie

Emerald Pool (Dominika)

Okolice Roseau słyną z pięknych egzotycznych miejsc. Jednym z nich jest jezioro Emerald Pool,...
Emerald Pool (Dominika)

Ocean Spokojny

Ocean Spokojny, nazywany także Pacyfikiem to największy na Ziemi zbiornik wodny. rozciąga się od...
Ocean Spokojny

Jezioro Jabi

Naturalny zbiornik wodny, znajdujący się około 10 kilometrów od samej Abudży. Chociaż większa jego...
Jezioro Jabi