Ibiza

Hiszpania w pigułce

Flaga Hiszpanii
Oficjalna nazwa Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España)
Stolica
Madryt
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Język
hiszpański
Liczba ludności
47 213 100
Powierzchnia
504 645m2
Religia
katolicyzm
Ustrój
monarchia parlamentarna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki na Ibiza Hotele na Ibizie

Co warto zobaczyć w Ibizie?

Ibiza jest jedną z wysp wchodzącą w skład Balearów położonych w północno zachodniej części Morza Śródziemnego. Tak jak i pozostałe wyspy – Formentera, Minorka i Majorka, należy ona do Hiszpanii. Jej katalońska nazwa to Eivissa. Wraz z Formenterą tworzy grupę „Wysp Sosnowych”. Ibiza słynie na całym świecie ze swoich klubów nocnych i organizowanych imprez, które trwają do białego rana. Jednakże wyspa ta o powierzchni 572 km2 kryje w sobie wiele tajemnic, które warto odkryć spędzając tutaj urlop.

Na Ibizie można odnaleźć wiele śladów świadczących o jej długiej i bogatej historii. Pierwsi osadnicy pojawiają się tu już w epoce brązu. Istotnego znaczenia nabiera ona w czasie wojen punickich i w momencie, kiedy przybywają na nią Fenicjanie. Po najazdach asyryjskich Ibiza przeszła pod panowanie Kartaginy. W tym czasie staje się ona ogromnym producentem wełny, fig, a także soli i wina. O jej rozwoju może świadczyć też fakt, że przez jakiś czas wybijana jest tu moneta z symbolem boga Besa.

W czasie średniowiecza, po napadach Wandali i przejęciu wyspy przez cesarstwo Bizantyjskie jej znaczenie spada. Około tysięcznego roku Ibiza zostaje zajęta przez Arabów. Dopiero gdy połączyły się królestwa Aragonii i Kastylii i władcy wyparli Maurów z terenów swojego kraju Ibiza została włączona do Królestwa Majorki pod panowaniem władców hiszpańskich.

W swojej historii Ibiza wielokrotnie była targana niepokojami. Narażona była na częste najazdy ze strony wroga, dlatego też wiele budowli, które zachowały się do dziś ma schrony lub tunele przez, które można było uciec przed najeźdźcami.

W dzisiejszych czasach Ibiza jest miejscem spokojnym idealnym do wypoczynku, turystów kusi głownie białym czystym piaskiem oraz błękitem okalających ją wód. Stąd często nazywa się ją Białą Wyspą. Oczywiście nieodzownie w krajobraz Ibizy wpisały się już tutejsze kluby nocne, w których na żywo grają najlepsi DJ’e na świecie. Będąc tu warto też obejrzeć zabytki znajdujące się w poszczególnych miastach, z których część z uwagi na swoje znaczenie dla światowego kultury została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Zgłoś błąd

Mapa Ibizy

Miasta w Ibizie

Atrakcje turystyczne i zabytki w Ibizie

Puig de Miss

Jest to kościół wokół, którego został wybudowany pierwszy gród...
Puig de Miss

Ibiza - galeria zdjęć

Hiszpania w pigułce

Flaga Hiszpanii
Oficjalna nazwa Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España)
Stolica
Madryt
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Język
hiszpański
Liczba ludności
47 213 100
Powierzchnia
504 645m2
Religia
katolicyzm
Ustrój
monarchia parlamentarna