Hiszpania

Hiszpania w pigułce

Flaga Hiszpanii
Oficjalna nazwa Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España)
Stolica
Madryt
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Język
hiszpański
Liczba ludności
47 213 100
Powierzchnia
504 645m2
Religia
katolicyzm
Ustrój
monarchia parlamentarna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Hiszpanii Hotele w Hiszpanii

Komunikacja & środki lokomocji w Hiszpanii

Korzystanie z hiszpańskiego transportu nie należy do jednych z najtańszych, ale za to zazwyczaj mamy możliwość odbycia komfortowej podróży. Ponadto kraj posiada dobrze rozwiniętą sieć dróg szybkiego ruchu i autostrad.

Środki lokomocji na terenie

Auto
Polskie prawo jazdy jest ważne na terenie Hiszpanii. Wybierając się samochodem lub mając zamiar wypożyczyć auto na miejscu warto wiedzieć, że obowiązują tam podobne do polskich przepisy ruchu drogowego. Warto pamiętać o regule tzw. prawej ręki, czyli o pierwszeństwie dla pojazdów nadjeżdżających z prawej strony. W terenie zabudowanym obowiązuje prędkość 50 km/h, a poza nim 90 km/h. Część autostrad jest płatna, a limit prędkości wynosi 120 km/h. Należy pamiętać o trójkącie odblaskowym i komplecie żarówek, w które powinien być wyposażony każdy samochód. Dzieci do 12 roku życia wozimy na tylnich siedzeniach.
W dużych miastach parkingi znajdują się pod ziemią. Cena za parkowanie zależna jest od czasu parkowania. W mniejszych miastach parkingi są na obrzeżach miast.
Jeśli planujemy wypożyczyć auto należy posiadać prawo jazy, kartę kredytową i mieć ukończone 21 lat lub 15 lat (zależne od wypożyczalni). Przy wynajmie samochodu trzeba koniecznie sprawdzić czy w cenę wliczone jest ubezpieczenie.

Autobus
Jest to opcja tańsza od pociągu. Większość z nich oferuje komfortowe przejazdy. Należy pamiętać, że oprócz zwykłych autobusów zatrzymujących się na każdym przystanku możemy wybrać pośpieszne. Są droższe, ale ze względu na fakt, że jedziemy autostradą podróż jest szybsza. Dotrzemy nimi do odległych rejonów w kraju.

Autostop
W Hiszpanii praktycznie nie istnieje. Na autostradach jest zakazany.

Pociąg
Jest to zazwyczaj opcja podróżowania po kraju droższa od autobusów. Ceny za bilety mogą być podobne do tych autobusowych. Jeśli kupimy je online przynajmniej na czternaście dni przed dniem wyjazdu możemy liczyć nawet na 60% zniżki. Mamy też możliwość zakupienia ich w kasie z wyprzedzeniem (najlepiej przynajmniej tygodniowym). Wówczas cena za bilet może spaść o 40%. Pomysłem w sezonie jest także korzystanie z połączeń regionalnych, które są częste i tańsze. Pociągi jako środek lokomocji w Hiszpanii są wygodne, a do tego szybkie. Trzeba jednak zważać na to, że czasami mogę mieć opóźnienia.

Prom
Możemy z niego skorzystać jeśli chcemy przemieścić się pomiędzy Marokiem, Giblartarem, Balearami i Wyspami Kanaryjskimi.

Samolot
Loty na wewnętrznych trasach opłacają się, gdy mamy do pokonania długi dystans. Cena za bilet odpowiednio wcześniej zakupiony może być konkurencyjna w stosunku do kosztu za bilet autobusowy czy pociągowy.

Taksówka
W Hiszpanii jest to droga forma przemieszczania się po mieście. Co ważne, nie płacimy za ilość przejechanych kilometrów, a za czas jazdy. Cenę należy wyznaczyć jeszcze przed kursem.

Zgłoś błąd

Hiszpania w pigułce

Komunikacja
Oficjalna nazwa Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España)
Stolica
Madryt
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Język
hiszpański
Liczba ludności
47213100
Powierzchnia
5046452
Religia
katolicyzm
Ustrój
monarchia parlamentarna

Hiszpania - więcej informacji