Dlaczego warto zwiedzać i podróżować w Maroko?
Jakie atrakcie warto zobaczyć?
Maroko jest państwem równie egzotycznym, jak jego oryginalna nazwa – Al-Mamlaka al-Maghribijja. Położone jest w północno-zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim i Morzem Śródziemnym. Jego najbliższym europejskim sąsiadem jest Hiszpania, którą oddziela od państwa Cieśnina Gibraltarska – jej szerokość w najwęższym punkcie wynosi tylko 14 km.
Kultura i Religia Maroko
Maroko różni się pod względem kulturowym od innych znanych Europejczykom krajów afrykańskich, które często bywają celem turystycznym. Prawie 74% mieszkańców stanowią Berberowie, rdzenna ludność północnej Afryki i Sahary pochodzenia chamito-semickiego. W kraju króluje islam, który ma duży wpływ na obyczajowość i kulturę Marokańczyków, np. kobiety wciąż mają ograniczone możliwości swobody, jednak ich sytuacja sukcesywnie się poprawia – niemal od dekady znajdują się w rządzie, który wspomaga głowę państwa, króla Muhammada VI. Kierowanie się w życiu religią przejawia się w wielu codziennych czynnościach i powiedzeniach – jedynym z najpopularniejszych jest określenie „Inszallah”, czyli „Jak Bóg pozwoli”.
Maroko – podróże
Turystycznie Maroko jest krajem niezwykle fascynującym, który pociąga swoją odmiennością kulturową, niezwykłymi kolorami bazarów i targów, strojami miejscowej ludności, robiącymi ogromne wrażenie obiektami religijnymi, a także luksusowymi kurortami w Casablance, Tangerze, Rabacie czy Agdirze, klimatycznymi plażami i możliwością nurkowania w ciepłym morzu. Ci, którzy lubią aktywny wypoczynek również nie będą się nudzić: dostępne są dla nich górskie wycieczki piesze, rowerowe i samochodowe, a przy sprzyjających warunkach nawet narciarstwo.
Najpopularniejszymi regionami turystycznymi w Maroku są:
- Casablanca – największe miasto, położone w zachodniej części kraju, na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego. Znajduje się tutaj również największy port.
- Rabat – stolica Maroka. W mieście znaleźć można wiele zabytków i pozostałości budowli rzymskich m.in. mury obronne, forum, termy, resztki budowli publicznych.
- Marrakesz – trzecie co do wielkości miasto Maroka, uchodzące za stolicę południowej części kraju. Znajdująca się tutaj jedna z najsłynniejszych medyn, która w 1985 roku wpisana została na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.
- Fez – najstarsze z czterech miast królewskich (Fez, Marrakesz, Meknès, Rabat). Jest też ważnym centrum duchowym kraju.
- Tanger – nazywany jest miastem, w którym rozpoczyna się Maroko. O jego niepowtarzalnej atmosferze stanowi niezwykła mieszanka elementów afrykańskich, francuskich i hiszpańskich a także obecność artystycznej bohemy.
Marokańczycy są ludźmi niezwykle gościnnymi, chętnie rozmawiają z turystami i zapraszają do swoich domów, a także częstują daktylami i herbatą. Rytuał ten ma tutaj szczególne znaczenie, podobnie jak spotkania w łaźniach parowych, które są niezwykle popularne.