Maroko

Maroko w pigułce

Flaga Maroka
Oficjalna nazwa Królestwo Marokańskie (المملكة المغربية Al-Mamlaka al-Maghribijja)
Stolica
Rabat
Waluta
dirham marokański (MAD)
Język
urzędowy: arabski, berberski (tamazight); język używany: arabski, francuski, tamazight i inne berberskie
Liczba ludności
34 859 364
Powierzchnia
446 550m2
Religia
dominująca: islam
Ustrój
monarchia konstytucyjna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Maroka Hotele w Maroko

Dlaczego warto zwiedzać i podróżować w Maroko?
Jakie atrakcie warto zobaczyć?

Maroko jest państwem równie egzotycznym, jak jego oryginalna nazwa – Al-Mamlaka al-Maghribijja. Położone jest w północno-zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim i Morzem Śródziemnym. Jego najbliższym europejskim sąsiadem jest Hiszpania, którą oddziela od państwa Cieśnina Gibraltarska – jej szerokość w najwęższym punkcie wynosi tylko 14 km.

Kultura i Religia Maroko

Maroko różni się pod względem kulturowym od innych znanych Europejczykom krajów afrykańskich, które często bywają celem turystycznym. Prawie 74% mieszkańców stanowią Berberowie, rdzenna ludność północnej Afryki i Sahary pochodzenia chamito-semickiego. W kraju króluje islam, który ma duży wpływ na obyczajowość i kulturę Marokańczyków, np. kobiety wciąż mają ograniczone możliwości swobody, jednak ich sytuacja sukcesywnie się poprawia – niemal od dekady znajdują się w rządzie, który wspomaga głowę państwa, króla Muhammada VI. Kierowanie się w życiu religią przejawia się w wielu codziennych czynnościach i powiedzeniach – jedynym z najpopularniejszych jest określenie „Inszallah”, czyli „Jak Bóg pozwoli”.

Maroko – podróże

Turystycznie Maroko jest krajem niezwykle fascynującym, który pociąga swoją odmiennością kulturową, niezwykłymi kolorami bazarów i targów, strojami miejscowej ludności, robiącymi ogromne wrażenie obiektami religijnymi, a także luksusowymi kurortami w Casablance, Tangerze, Rabacie czy Agdirze, klimatycznymi plażami i możliwością nurkowania w ciepłym morzu. Ci, którzy lubią aktywny wypoczynek również nie będą się nudzić: dostępne są dla nich górskie wycieczki piesze, rowerowe i samochodowe, a przy sprzyjających warunkach nawet narciarstwo.

Najpopularniejszymi regionami turystycznymi w Maroku są:

  • Casablanca – największe miasto, położone w zachodniej części kraju, na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego. Znajduje się tutaj również największy port.
  • Rabat – stolica Maroka. W mieście znaleźć można wiele zabytków i pozostałości budowli rzymskich m.in. mury obronne, forum, termy, resztki budowli publicznych.
  • Marrakesz – trzecie co do wielkości miasto Maroka, uchodzące za stolicę południowej części kraju. Znajdująca się tutaj jedna z najsłynniejszych medyn, która w 1985 roku wpisana została na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.
  • Fez – najstarsze z czterech miast królewskich (Fez, Marrakesz, Meknès, Rabat). Jest też ważnym centrum duchowym kraju.
  • Tanger – nazywany jest miastem, w którym rozpoczyna się Maroko. O jego niepowtarzalnej atmosferze stanowi niezwykła mieszanka elementów afrykańskich, francuskich i hiszpańskich a także obecność artystycznej bohemy.

Marokańczycy są ludźmi niezwykle gościnnymi, chętnie rozmawiają z turystami i zapraszają do swoich domów, a także częstują daktylami i herbatą. Rytuał ten ma tutaj szczególne znaczenie, podobnie jak spotkania w łaźniach parowych, które są niezwykle popularne.

Zgłoś błąd
Warning: shuffle() expects parameter 1 to be array, string given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 58

Miasta w Maroko

Atrakcje turystyczne i zabytki w Maroko

Warto wiedzieć

Maroko - galeria zdjęć

Maroko w pigułce

Maroko
Oficjalna nazwa Królestwo Marokańskie (المملكة المغربية Al-Mamlaka al-Maghribijja)
Stolica
Rabat
Waluta
dirham marokański (MAD)
Język
urzędowy: arabski, berberski (tamazight); język używany: arabski, francuski, tamazight i inne berberskie
Liczba ludności
34859364
Powierzchnia
4465502
Religia
dominująca: islam
Ustrój
monarchia konstytucyjna

Maroko - więcej informacji