Maroko

Maroko w pigułce

Flaga Maroka
Oficjalna nazwa Królestwo Marokańskie (المملكة المغربية Al-Mamlaka al-Maghribijja)
Stolica
Rabat
Waluta
dirham marokański (MAD)
Język
urzędowy: arabski, berberski (tamazight); język używany: arabski, francuski, tamazight i inne berberskie
Liczba ludności
34 859 364
Powierzchnia
446 550m2
Religia
dominująca: islam
Ustrój
monarchia konstytucyjna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Maroka Hotele w Maroko

Ceny w Maroko

Walutą w Maroku jest dirham marokański (MAD). Jeden dirham dzieli się na sto centymów lub 20 riali. Największy banknot ma nominał 200, a najmniejszy 10 dirhamów.

W Maroku działa Western Union, którego usługi mogą być przydatne w sytuacji zgubienia lub kradzieży pieniędzy. Wypłata przeliczana jest na dirhamy marokańskie i jest dokonywana najczęściej w tym samym dniu.

Przykładowe ceny:
– Coca Cola – 5,00 DH
– Litr wody mineralnej – 5,00 DH
– 1 kg pomidorów -6,00 DH
– Chleb – 1,00 – 2,00 DH
– Świeży sok pomarańczowy – 2,50 DH
– Obiad w restauracji – około 20,00 DH
– Marokańskie wina – od 30,00 DH

Bankomaty
We wszystkich większych miastach dostępne są bankomaty.

Karty kredytowe
Banki w Maroku czynne są od poniedziałku do piątku, zwykle w godz. 9:00 do 17:00 z przerwą na obiad. Przy większości z nich dostępne są bankomaty, akceptujące karty kredytowe i debetowe Visa, Mastercard. Kartami płatniczymi można płacić w hotelach, restauracjach i niektórych sklepach.

Korzystanie z gotówki
Dirham poza Marokiem jest walutą niewymienną. Pieniądze bez problemu da się wymienić już na terenie kraju: zwłaszcza w dużych miastach znaleźć można mnóstwo kantorów czy banków. Warto zatroszczyć się o to, by banknoty były w dobrym stanie, ponieważ pracownik kantoru może odmówić wymiany, gdy pieniądze będą zniszczone. Na podstawie urzędowego dowodu wymiany można przy wyjeździe ubiegać się o zwrot dewiz w zamian za niewykorzystane dirhamy. Zakazane jest wywożenie ich poza granice kraju.

Specyfiką Maroka jest targowanie się. Spodziewać możemy się go zwłaszcza w tych sklepach, w których nie ma wywieszek cenowych, a także w niektórych restauracjach – warto upewnić się co do ceny poszczególnych dań, jeżeli nie ma menu w widocznym miejscu. Negocjacje cenowe nie są jednak powszechne w eleganckich sklepach i butikach. W restauracji lub kawiarni dobrze jest zostawić napiwek w wysokości 5–10 proc. rachunku lub wedle uznania.

Jaką walutę warto mieć ze sobą?
Należu pamiętać o tym, że na miejscu nie sprzedamy złotówek. Najbardziej opłacalne jest zabrać ze sobą euro lub dolary.

Podatki/Cło
Istnieje możliwość odliczeniaVAT od niektórych towarów zakupionych w Maroku przez osoby mieszkające na stałe za granicą, jest jednak jedna ważna zasada: towary te muszą zostać zakupione na użytek własny i być później użytkowane za granicą. Minimalna kwota zakupu to 2000 MAD, aby móc rozliczyć podatek należy uzyskać od sprzedawcy specjalny, ostemplowany rachunek (bordreau de vente) w 4 egzemplarzach. Podczas przekraczania granicy Maroka należy go przedstawić celnikowi.

Co warto kupić?
Pamiątki najkorzystniej kupować jest w Marakeszu – to właśnie tam jest największy wybór i najbardziej atrakcyjne ceny. Ceny wyjściowe są zawsze wysokie z racji na zwyczaj targowania się – warto o tym pamiętać.
Turyści najczęściej kupują: olejek arganowy, etniczne szale, wyroby z drzewa tujowego, rękodzieło artystyczne, srebrne krzyże południa, przyprawy, buty z koziej skóry, wyroby skórzane, kosmetyki, a także kilimy i dywany.

Zgłoś błąd

Maroko w pigułce

Ceny & Pieniądze
Oficjalna nazwa Królestwo Marokańskie (المملكة المغربية Al-Mamlaka al-Maghribijja)
Stolica
Rabat
Waluta
dirham marokański (MAD)
Język
urzędowy: arabski, berberski (tamazight); język używany: arabski, francuski, tamazight i inne berberskie
Liczba ludności
34859364
Powierzchnia
4465502
Religia
dominująca: islam
Ustrój
monarchia konstytucyjna

Maroko - więcej informacji