Zdrowie & Bezpieczeństwo w Maroko
Zalecane szczepienia
ŻG – Żółta gorączka (szczepienie obowiązkowe)
WZW A – wirusowe zapalenie wątroby typu A (szczepienie zalecane)
WZW B – wirusowe zapalenie wątroby typu B (szczepienie zalecane)
BTP – błonica, tężec, polio (szczepienie zalecane)
DB – dur brzuszny (szczepienie zalecane)
W – wścieklizna (szczepienie zalecane – w zależności od charakteru pobytu)
JZM – japońskie zapalenie mózgu (szczepienie niekonieczne)
MK – szczepionka meningokokowa (a+c) (szczepienie zalecane – w zależności od charakteru pobytu)
W Maroku nie ma poważnych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych, dlatego szczepienia ochronne nie są wymagane. Przed podróżą warto jednak zaszczepić się przeciw tężcowi i żółtaczce pokarmowej.
Lekarstwa/kosmetyki do zabrania
Warto zabrać przede wszystkim leki przeciwko biegunce, środki przeciwko ukąszeniom owadów (repelenty), okulary przeciwsłoneczne i kremy z filtrem przeciwsłonecznym, kapelusz.
Choroby zakaźne
Odmienna flora bakteryjna i zwyczaje higieniczne powodować mogą zachorowania na dur brzuszny i inne choroby układu pokarmowego, w szczególności biegunki. Odradza się korzystanie ze zbiorników retencyjnych położonych na wysokości poniżej 1500 m n.p.m. oraz ogólnodostępnych ujęć wody we wsiach i małych miastach – istnieje ryzyko zarażenia się leptospirozą, która może okazać się śmiertelna. Należy bezwzględnie unikać kontaktów z bezdomnymi zwierzętami – nie zbliżać się do nich i pod żadnym względem nie karmić, a w razie pogryzienia jak najszybciej udać się do lekarza. Okresowo odnotowuje się przypadki wścieklizny. Zdarzają się również przypadki zapalenia opon mózgowych – zaleca się unikanie przebywania na obszarze, na którym wystąpiło ognisko zakażenia.
Zagrożenia i niebezpieczeństwa
Maroko jest dla turystów krajem stosunkowo bezpiecznym. Nie zdarzają się porwania, ani zamachy. Dobrze jednak pamiętać o tym, by zachowywać się zgodnie z marokańskimi obyczajami – przede wszystkim unikać okazywania czułości partnerowi w miejscach publicznych oraz chodzenia skąpo ubranym. Turysta najbardziej narażony jest na kradzieże kieszonkowe, zwłaszcza w większych skupiskach ludzi. Należy unikać spacerowania po niebezpiecznych dzielnicach po zmroku, zwłaszcza samemu. W większych miastach funkcjonuje specjalna policja turystyczna, zajmująca się ściganiem przestępców, którzy uprzykrzają zwiedzanie. Należy pamiętać o tym, że marokańscy sprzedawcy mają w zwyczaju gorliwie namawiać do kupna towarów lub skorzystania ze swoich usług, często zaczepiając turystów na ulicach. Jeśli nie jesteśmy nimi zainteresowani należy zdecydowanie, ale grzecznym tonem odmówić.
Maroko jest obszarem sejsmicznym, choć trzęsienia ziemi występują tu rzadko. Ostatnie miało miejsce w lutym 2004 r. w okolicach miasta Al Hoceima, spowodowało śmierć ponad 600 osób. Na wszelki wypadek warto zapoznać się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa i pamiętać o tym, że w stanie zagrożenie należy odsunąć się od okien, schronić pod stół i zabezpieczyć przed spadającymi przedmiotami, a gdy znajdujemy się na zewnątrz – oddalić od budynków, drzew i sieci elektrycznej. Dobrze jest zawiadomić później rodzinę w Polsce, np. za pośrednictwem ambasady.
Insekty
Panujące w Maroku upały sprzyjają rozwojowi wielu insektów, dlatego też przed wyjazdem należy koniecznie się zaszczepić, aby zapobiec ewentualnym chorobom oraz zaopatrzyć się w środki odstraszające owady.
Podróżowanie z dzieckiem
Podróż z dzieckiem do Maroka nie powinna sprawiać żadnych problemów. Należy pamiętać o niezbędnych szczepieniach, ochronie przed słońcem i owadami. Inne zagrożenie, ze względu na odmienną florę bakteryjną, stanowią biegunki i wymioty, prowadzące do szybkiego — nawet w ciągu kilku godzin — odwodnienia organizmu. Konsekwencje odwodnienia mogą być bardzo poważne, dlatego jeżeli podczas podróży nie mamy możliwości zasięgnięcia porady lekarza, należy dbać przynajmniej o uzupełnianie płynów, podając dziecku do picia np. wodę mineralną niegazowaną.
Dzieci zwykle są lokalną atrakcję. Marokańczycy na ogół bywają dość wylewni, wyrażają swój zachwyt bardzo miło i serdecznie , ale też i głośno, lubią też obdarowywać dzieci słodyczami. Należy uważać na naciągaczy, którzy żądają za takie podarunki pieniędzy.
Opieka medyczna
Opieka medyczna w Maroku stoi na całkiem dobrym poziomie. Publiczne i prywatne ośrodki opieki zdrowotnej są płatne. Cena standardowej wizyty lekarskiej wynosi od 10 do 20 USD, porada lekarska w nocy lub w weekend – 30 USD, natomiast dobowy koszt pobytu w szpitalu lub klinice – około 50 USD (bez kosztów leczenia).