Barcelona

Barcelona w pigułce

Kraj
Hiszpania
Podział administracyjny
Katalonia
Liczba ludności
1615448
Powierzchnia
100,4 km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:41.387917
E:2.169919
Herb
Herb Barcelony

Co warto zobaczyć w Barcelonie?

Barcelona położona jest nad Morzem Śródziemnym, w północno-wschodniej części Hiszpanii. To drugie co do wielkości miasto kraju oraz jedno z najważniejszych na Półwyspie Iberyjskim. Pełni funkcję stolicy wspólnoty autonomicznej Katalonii.

Barcelona została założona przez kolonistów greckich. W 236 r. p.n.e. przejęta przez kartagińskiego wodza, aby w III w. p.n.e. znaleźć się pod panowaniem rzymskim. W VI wieku stała się stolicą królestwa Wizygotów by w VIII wieku dostać się pod panowanie Maurów. Od 801 roku stolica Marchii Hiszpańskiej. W 1137 roku stolica Hiszpanii. W 1979 roku Barcelona otrzymała status odrębnego narodu.

Największy rozwój, który przypadł na drugą połowę lat XIX wieku, sprawił, że Barcelona jest dziś jednym z najdroższych i zarazem najpiękniejszych miast świata.

Na jej terenie znajduje się dziesięć dzielnic. Ma własny port lotniczy i morski. Dostęp do morza to wielki atut tej metropolii, obecnie przyciągający wielu turystów. Ze znajdującymi się w sąsiedztwie miejscowościami tworzy nie tylko zespół miejski, ale i największy na terenie Hiszpanii okręg przemysłowy.
To także miasto Gaudiego i Picassa. Można tu znaleźć i podziwiać fragmenty murów z czasów rzymskich, kościoły romańskie i gotyckie, symbol miasta Sagrada Familia, słynną katedrę Santa Eulalia oraz liczne pałace.

Zgłoś błąd

Dzielnice Barcelony

Atrakcje turystyczne i zabytki w Barcelonie

W okolicy Barcelony

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Barcelony

Miasta w pobliżu Barcelony

Barcelona - galeria zdjęć

Barcelona w pigułce

Kraj
Hiszpania
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
1615448
Powierzchnia
100,4 km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:41.387917
E:2.169919

Barcelona - więcej informacji